Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Pokój dziecięcy – jakie oświetlenie?

Przymierzając się do oświetlenia jakiegokolwiek w zasadzie pokoju, powinniśmy włożyć w to sporo czasu i uwagi, szczególne znaczenie ma to podczas przygotowywania pokoju dziecięcego. W tym przypadku, najlepszy wybór będzie uzależniony od upodobań malucha, jego wieku oraz zainteresowań.

Nie ma co ukrywać, że dobranie idealnego oświetlenia do pokoju dziecięcego, nie należy do zadań najprostszych – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że im młodsze dziecko, tym szybciej dorasta, a co za tym idzie, zmieniają się jego potrzeby.

Jak więc oświetlić pokój, w którym nasza pociecha będzie mogła bez obaw bawić się i rozwijać? Trzeba pamiętać o kilku rzeczach, z których najważniejszą jest oczywiście jej bezpieczeństwo.

Dużo zależy od wieku dziecka

Można wyróżnić trzy etapy, na których odpowiednie światło ma największe znaczenie, a będą to: okres, w którym dziecko jest noworodkiem, niemowlęciem oraz ma już kilka lat.

W przypadku niemowlęcia, bardzo ważne jest by oświetlenie wspomagało jego rozwój – ma to tak ogromne znaczenie głównie dlatego, że w tym okresie wzrok malucha dopiero się kształtuje, przez co ma specyficzne potrzeby w zakresie oświetlenia. W pierwszych tygodniach życia, zalecany jest raczej półmrok – młode oczy widzą są bardzo wrażliwe, widzą niewiele a ostre światło zwyczajnie je razi. Rozwiązaniem idealnym wydaję się być umieszczenie lampki nocnej z czasowym wyłącznikiem – tak by nie świeciła ona całą noc, ponieważ ciemność wspomaga rozwój narządu wzroku noworodka jak i kilkulatka.  W dzień natomiast, spokojnie można zdać się na światło słoneczne, jednak należy pamiętać by pokój dziecięcy był odpowiednio nasłoneczniony.

Dzieci w wieku niemowlęcym, również mają specyficzne wymagania co do oświetlenia. Pamiętajmy, że główne źródło światła, które najczęściej służyć będzie do wspólnej zabawy, było możliwie zbliżone do światła naturalnego – wykorzystajmy przezroczystą żarówkę i klosz, dzięki temu światło nie będzie razić oczu dziecka, a przy tym idealnie rozświetlać miejsce, w którym się bawi.

Warto też pamiętać, że wraz z rozwojem dziecko będzie spędzać coraz to więcej czasu na nauce i czytaniu, dlatego bardzo ważne jest, by wyposażyć jego pokój w dodatkowe lampki czy kinkiety, dzięki którym będzie miało optymalne warunki do odrabiania lekcji czy właśnie czytania.

Jeżeli szukasz lamp, które idealnie wpasują się w wystrój i klimat pokoju dziecięcego – zajrzyj na: https://planetalamp.com/lampy-dzieciece.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wyobraźnia i ciekawość dzieciaków, przerastają najśmielsze oczekiwania rodziców, dlatego często możemy nie przewidzieć zachowań naszej pociechy, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Pierwszą i najważniejszą zasadą, będzie zablokowanie dostępu do wszystkich gniazdek i kontaktów. Warto też pomyśleć o ukryciu wszelkiego rodzaju kabli od lamp, a nawet zakupić oświetlenie na baterie – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz szkrab nie postanowi sprawdzić czy ten biały sznurek da się przeciąć nożyczkami a może przegryźć?

Lampy i lampki to często dosyć ciężkie elementy, które zrzucone lub przewrócone mogą zrobić krzywdę, dlatego upewnij się, że maluch nie będzie miał możliwości zrzucenia na siebie lampki nocnej lub przewrócenia tej wolnostojącej.

Dodaj komentarz

Top