Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Podrobione elementy elektroniczne – jak nie dać się oszukać?

Żyjemy w czasach, w których elektronika jest dosłownie wszędzie, otacza nas i buduje świat wokół nas. Bez rozwiniętej technologii, nie żylibyśmy w społeczeństwie, jakie obecnie znamy. Jednak sprzęt i podzespoły elektroniczne, to technologia bardzo zaawansowana, przez co również droga, a także bardzo delikatna – nawet najmniejszy błąd czy uszkodzenie, mogą spowodować, że cały układ nie będzie działał poprawnie. Dlatego, pracując przy tego typu elementach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż każda zła decyzja, może być brzemienna w skutkach.

Problem, tkwi jednak w tym, że nie zawsze awaria elektroniki, będzie spowodowana niedopatrzeniem osoby montującej dany sprzęt – a będzie wynikiem nieuczciwych działań fałszerzy. Ludzie starają się zarobić tam, gdzie tylko nadarza się do tego okazja, nie zważając na konsekwencje swoich działań – stąd właśnie fałszerstwo w elektronice. Jak więc nie dać się oszukać i nie trafić na podrobione elementy elektroniczne przy zakupie?

Uwaga na elektrośmieci

Osoby, które zajmują się wprowadzaniem fałszywych elementów elektronicznych, starają się oszukać swoich klientów na różne sposoby, jednak najczęściej zdarza się, że wymontowują, czyszczą i wprowadzają na rynek, zużyte już elementy, które wcześniej wymontowali ze zniszczonego sprzętu. Po odpowiedniej obróbce – polegającej na zatarciu starych znaków fabrycznych i nadrukowaniu nowych, taki element, sprzedawany jest jako nowa, oryginalna część – często też podrabiane jest logo znanego producenta.

W ten sposób, podrabia się nie tylko elementy „z odzysku”, ale też  sprzęt, który z jakichś powodów, nie został dopuszczony do sprzedaży przez producenta – chociażby dlatego, że przeszły kontroli jakości. Gdy elektronika, przeznaczona przez producenta do zniszczenia, trafi w niepowołane ręce, może zostać oznakowana jako oryginalna i mimo wszystko trafić na rynek.

Jak rozpoznać podróbki?

Na szczęście dla klientów, fałszerzom brakuje skrupulatności, przez co w większości przypadków, zostawiają na obudowie widoczne ślady obróbki – otarcia lub zadrapania, powstałe na skutek ścierania poprzednich oznakowani. Również pościerane rogi, będą znakiem, że przy sprzęcie „ktoś grzebał”. Podrobione elementy elektroniczne, pozyskane z elektrośmieci, widocznie różnią się od części oryginalnych, najczęściej wystarczy wizualna kontrola, by rozpoznać, że dany element został podrobiony.

Klony to obecnie największe zagrożenie

Produkuje się je w  fabrykach, które nie przestrzegają norm profesjonalnych producentów, do produkcji urządzeń wykorzystuje się materiały i sprzęt gorszej jakości, a w dodatku, produkt końcowy nie jest poddawany kontroli jakości.

W teorii, takie praktyki mają na celu możliwie najlepsze odwzorowanie oryginały, jednak w ostatecznym rozrachunku, chodzi tu tylko o zysk – a to sprawia, że producenci oszczędzają na czym tylko się da. Na chwilę obecną, klonowane komponenty, charakteryzują się dużo prostszą konstrukcją (co spowodowane jest brakiem doświadczenia i wiedzy fałszerzy). Jednak te bardziej skomplikowane, również padają ich łupem, a może nawet już padły – nie zostając przy tym wykryte przez kontrolę jakości.

Jak nie dać się oszukać?

Najważniejszy jest rozsądek, trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku elektroniki, najważniejsza jest zasada, że cena oznacza jakość, tak więc komponenty, kupione u sprzedawcy oferującego bardzo konkurencyjne ceny, najczęściej będą podrobione. Z pomocą przychodzi nam dzisiaj internet, w którym bez problemu, można znaleźć opinie i informacje na temat każdego producenta, sprzedawcy czy handlarza. Dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć sklep, w którym otrzymamy nie podrobione elementy elektroniczne a oryginalne komponenty.

Jeżeli szukasz elementów, które będą działy bez zarzutu – znajdziesz je na: http://velcom.com.pl/oferta.

 

 

Dodaj komentarz

Top