Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Plisy okienne, żaluzje, rolety – co wybrać?

Najpierw wybieramy okna – drewniane lub plastikowe. Następnie wybieramy parapety zewnętrzne i wewnętrzne – z płyt, z cegieł, z kamienia lub z innych materiałów. Wreszcie wybieramy coś, co zasłoni okna i uchroni przed nadmiarem światła – zasłony, plisy okienne, żaluzje lub rolety.

Jedno okno, wiele możliwości

Zasłaniać okna, czy ich nie zasłaniać, a jeśli tak, to w jaki sposób. Służą do tego zasłony, plisy, żaluzje i rolety. Coraz częściej odchodzi się od zasłon, aczkolwiek to wciąż najbardziej klasyczny sposób uchronienia pomieszczenia przed naświetleniem i nagrzaniem. Wykonane z tkanin zasłony mogą totalnie zaciemnić pomieszczenie, ale nie muszą, wszystko zależy od ich materiału i koloru. Plisy to papierowe zasłony przypominające żaluzje lub rolety. Można je łatwo rozwinąć, jak też zwinąć, w zależności od stopnia nasłonecznienia. Żaluzje to pasy, które w zależności od ustawienia mogą odsłaniać okno w pełni, osłaniać je umiarkowanie lub zasłaniać zupełnie.  Wyróżnia się żaluzje pionowe na całe okna oraz żaluzje poziome na określone części okien. Rolety z kolei to płachty zasłaniające okna. Występują duże rolety, które zasłaniają całe okno, a także małe rolety, które zasłaniają tylko dane części okna. Mimo wszystko pytanie o to, czym zasłonić okna, to nie jedyne pytanie, na które trzeba postawić odpowiedź. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad ważnymi czynnikami, takimi jak piętro, na którym znajdują się okna oraz strona, na którą okna wychodzą. Od nich zależy przecież poziom nasłonecznienia, a co za tym idzie wybór tego, czym należy najlepiej je zasłonić.

 

Ze światłości w ciemność

Nasze życie, podobnie jak życie wszystkich organizmów żywych, zależy od słońca. Nadmiar promieniowania ultrafioletowego jednak szkodzi, a może też męczyć. Inwestując w okna, warto zainwestować też w zasłony, plisy okienne, żaluzje lub rolety. Trzeba się jednak zastanowić jaka porcja nasłonecznienia uderza w dane okna. Od strony północnej słońce nie świeci niemal wcale, bo panuje wówczas noc i słońce znajduje się za ziemią. Od strony południowej słońce świeci z kolei niemal bez przerwy, bo panuje wówczas dzień i słońce znajduje się nad ziemią. Od strony wschodniej słońce świeci z rana i przed południem, bo słońce wschodzi. Od strony zachodniej słońce świeci po południu i ewentualnie wieczorem, bo słońce zachodzi. Najbardziej szczelnych zakryć okien przed słońcem potrzebują więc okna od strony południowej. Okna od strony północnej właściwie ich nie potrzebują, chyba że delikatnych, chroniących na przykład przed latarniami i blaskiem księżyca w pełni.

Więcej informacji na: http://anexokna.pl/wystroj-okien/plisy/.

 

Dodaj komentarz

Top