Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Plafon czy żyrandol – jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie?

Odpowiednio dobrane oświetlenie centralne zapewnia wygodę użytkowania danego wnętrza. W przypadku salonów podstawą oświetlenia funkcjonalnego-centralnego jest oświetlenie sufitowe, które może przybrać formę lampy wiszącej tj. żyrandol lub lampy ściśle przylegającej do powierzchni sufitu tj. plafon. Ten pierwszy rodzaj lamp sufitowych to charakterystyczny element wyposażenia salonów urządzonych w sposób bardziej tradycyjny. W nowoczesnych wnętrzach, miejsce tradycyjnych lamp wiszących coraz częściej zajmowane jest przez eleganckie plafony, przede wszystkim te, które charakteryzują się minimalistyczną formą.

Kiedy żyrandol?

żyrandol w salonieJeśli dysponujemy dużym, przestronnym salonem, dekoracyjna lampa wisząca w formie wieloramiennego żyrandola zdobionego szklanymi kloszami lub dekoracyjnymi żarówkami, będzie dobrym sposobem na wypełnienie tak dużej przestrzeni. Duży, efektownie zdobiony żyrandol stanie się niewątpliwą dekoracją salonu, przyciągając uwagę i jednocześnie zapewniają odpowiednio dużą ilość światła potrzebnego do rozświetlenia przestronnego wnętrza. Oczywiście na rynku znajdziemy także bardziej dekoracyjne plafony, jednak tego typu lampy zwykle nie są wyposażone w wiele punktów świetlnych, w związku z czym oferowane przez nie światło nie będzie tak intensywne, jak w przypadku żyrandoli wyposażonych w kilka-kilkanaście punktów świetlnych. Żyrandole będą także dobrym wyborem w przypadku salonów o większej niż przeciętna wysokości. Gdy jesteś właścicielem mieszkania w starej kamienicy, elegancki żyrandol z pewnością stanie się jego pięknym dopełnieniem. Plafon w wysokim pomieszczeniu sprawdzi się w mniejszym stopniu.

Kiedy plafon?

Zdecydowana większość współczesnych mieszkań to lokale o niedużym metrażu i standardowej, niezbyt dużej wysokości. Jeśli dysponujesz takim mieszkaniem i nie chcesz dodatkowo ograniczać wolnej przestrzeni w salonie, stylowy plafon, który ściśle przylega do sufitu, będzie najlepszą alternatywą dla klasycznej lampy wiszącej typu żyrandol. Lampy tego typu nie rzucają się w oczy, nie zajmują przestrzeni i dobrze współgrają z nowoczesnym wyposażeniem wielu współczesnych mieszkań. W sprzedaży znajdziesz wiele modeli plafonów o geometrycznych kształtach, które sprawdzą się w salonach urządzonych w nowoczesny, minimalistyczny sposób. Takie plafony mają prostą formę i pozbawione są niepotrzebnych zdobień. Standardowo wyposażone są w energooszczędne źródła światła – w świetlówki kompaktowe lub żarówki ledowe, dzięki czemu prócz nowoczesnej formy, charakteryzują się również niskim zużyciem energii elektrycznej.

Artykuł powstał we współpracy z https://light4u.pl/pol_m_lampy-wewnetrzne_Plafony-135.html

Dodaj komentarz

Top