Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Pierwsze soczewki kontaktowe – jak je wybrać?

Dużo czasu spędzamy przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów. Godzinami wczytujemy się w drobny tekst, żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, nie dbamy o odpowiednią dietę. To tylko niektóre z przyczyn coraz częściej występujących wad wzroku. Korekcja wzroku staje się koniecznością, jednak nie każdy tryb życia pozwala na noszenie okularów. Niektórzy także nie chcą nosić okularów z powodów estetycznych, zwłaszcza przy dużej wadzie wzroku. Stąd bierze się duża popularność soczewek kontaktowych. Jak je odpowiednio dobrać? Oto krótki poradnik.

 soczewkidwutygodniowe

Krok pierwszy: wizyta u okulisty

Cała procedura doboru właściwych soczewek powinna rozpocząć się w gabinecie okulisty. Zbada on nasze oko, wskazując dokładnie jaką wadę posiadamy i na tej podstawie określi odpowiednie właściwości soczewek. Po standardową mocą, inne parametry to na przykład: średnica, promień krzywizny, moc cylindra czy oś cylindra. Po wstępnym badaniu otrzymamy pierwszą parę testowych soczewek, których zadaniem jest sprawdzenie czy materiały z jakich są one wykonywane nie wywołują reakcji alergicznych. Dodatkowo specjalista udzieli nam wskazówek dotyczących ich przechowywania, czyszczenia, zakładania i zdejmowania. Jeśli po dobraniu soczewek odczuwamy dyskomfort, swędzenie, pieczenie lub nasze oko staje się czerwone, należy ponownie udać się do okulisty w celu ponownej konsultacji.

Pierwsze soczewki kontaktowe – jaki materiał?

Soczewki dzielimy na kilka kategorii. Pierwsza z nich bierze pod uwagę materiał z jakiego zostały wykonane.

Soczewki twarde są zwykle produkowane ze zmodyfikowanego pleksiglasu, który przepuszcza tlen i płyny. Mają one nieco sztywniejszą konstrukcję, posiadają dobre właściwości optyczne i wysoką trwałość, jednak odbywa się to kosztem komfortu noszenia. Zwykle potrzeba kilku dni, by oko do nich przywykło. Stosuje się je przy niektórych chorobach i wadach rogówki, astygmatyzmie i bardzo dużych wadach wzroku.

Wraz z postępującą technologią popularne stały się soczewki miękkie. Są one dużo bardziej elastyczne i miękkie, a przez to bardziej komfortowe dla ich użytkownika. Powstają z hydrożelu lub jego mieszanki z silikonem. Hydrożelowe są bardzo cienkie i delikatne, ale przepuszczają mniej tlenu, niż nieco sztywniejsze soczewki z domieszką silikonu.

Szeroki wybór soczewek znajdziesz w na stronie internetowej

i w salonach stacjonarnych

  soczewki kontaktowe

Na jak długo?

Warto zadać sobie pytanie, jak częsta wymiana soczewek będzie dla nas najwygodniejsza. Najzdrowsze dla oka są soczewki jednorazowe lub jednodniowe, które zgodnie z nazwą należy zastąpić nowymi po jednym dniu użytkowania. Są one zwykle miękkie i cienkie, dobrze nawilżone i przepuszczające tlen. Z tego względu powodują najmniejszy dyskomfort i zapewniają wysoką higienę, są więc polecane osobom poszukującym jak najcieńszych soczewek, a także tym, których oczy mają skłonność do alergii. Soczewek jednorazowego użytku nie trzeba czyścić, rzadko ulegają one także uszkodzeniom mechanicznym.

Innym rozwiązaniem są soczewki wielokrotnego użytku. Są one nieco grubsze i sztywniejsze, niż te jednodniowe, wymagają także codziennego czyszczenia i właściwego przechowywania zaraz po zdjęciu. Zależnie od wybranego modelu czas użytkowania jednej pary soczewek może wynosić od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Na rynku dostępne są także soczewki jednoroczne, jednak stosuje się je tylko wypadkach, w których użycie innego typu soczewek jest niemożliwe, na przykład ze względu na bardzo dużą wadę wzroku.

Sztuka kompromisu

Wybór odpowiednich soczewek nie jest sprawą prostą, dlatego zawsze należy rozpocząć od wizyty u specjalisty, który pomoże w podjęciu decyzji. Dobre soczewki zapewniają nie tylko ostrość widzenia, ale także komfort użytkowania i właściwą higienę, której utrzymanie jest niezbędne przy tak wrażliwym organie jakim jest oko.

Dodaj komentarz

Top