Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Oświetlenie do sypialni – jakie powinno być?

Sypialnia to przede wszystkim miejsce, w którym chcemy się wyciszyć i zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, jednak nasz odpoczynek to nie tylko wygodne łóżko. Odpowiednie oświetlenie do sypialni pomoże Ci chociażby skupić się na dobrej książce czy filmie, ale stworzy też intymną atmosferę niezbędną do przyjemnego wypoczynku.

Najbardziej rozpoznawalne marki sklepów mają w swojej ofercie masę rozwiązań związanych z oświetleniem naszych mieszkań, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z wad czy zalet konkretnego typu oświetlenia.

Wady i zalety różnych typów lamp

Lampy sufitowe – chyba najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, wisząca lampa zwłaszcza w połączeniu ze stylowym żyrandolem nie tylko pięknie oświetli pomieszczenie, ale też doda szyku i atrakcyjności naszej sypialni. Jednak mimo tego, że będzie ona doskonałą dekoracją, może nie wystarczyć jako funkcjonalne oświetlenie, dlatego warto połączyć ją z czymś jeszcze.

Lampki nocne – Niezbędny element w zasadzie każdej sypialni. Stanowią nie tylko idealną wręcz dekoracje, są niezastąpione dla moli książkowych. Idealne rozwiązanie w sypialni dla dwojga, swoiste punktowe oświetlenie pomieszczenia, pomoże pogodzić różne godziny snu i preferencje co do oświetlenia osób współdzielących łoże. Trzeba pamiętać by odpowiednio dobrać rozmiar lampek do mebli, na których będą stały, poza tymi przy bokach łóżka, można pomyśleć o ustawieniu ich także w innych strategicznych miejscach sypialni, jak choćby komoda.

Kinkiety – to idealne rozwiązanie zwłaszcza do małych pomieszczeń, w których zależy nam na każdym kawałku wolnej przestrzeni. Zamontowane po obu stronach łóżka zapewnią idealne warunki do relaksu lub czytania. Pamiętaj jednak żeby dobrze zaplanować ich rozmieszczenie, tak by zaspany poranek nie rozpoczął się od hucznego uderzenia głową w kinkiet.

Lampy stojące – sprawdzają się, jeśli chcemy uniknąć upychania w sypialni zbędnych dla nas mebli jak szafki nocne czy wspomniane wcześniej komody. Odpowiednio dobrane lampy pięknie rozświetlą pomieszczenie, nie zajmują też dużo miejsca, a dopasowane do stylu naszej sypialni mogą stanowić piękny element wykończenia.

Kilka ciekawych porad

  • W sypialni staraj się pomieszać różne rodzaje i źródła światła, tak, by zapewnić sobie komfortowe warunki zarówno do relaksu, pracy jak i czytania. Postaraj się połączyć przynajmniej dwa źródła światła odpowiednie na różne okazje.
  • Zrezygnuj z wykorzystania lamp halogenowych, generują one bowiem zbyt intensywne światło a w sypialni ważny jest spokojny i intymny nastrój. Dodatkowo halogeny nie wpasowują się w spokojny i nastrojowy nastrój, ich futurystyczny wygląd pasuje raczej do biura lub nowoczesnego salonu.
  • Zastanów się nad zainstalowaniem ściemniaczy, jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu w każdej sytuacji będziesz mógł dopasować idealne światło do aktualnych potrzeb.
  • Pamiętaj, żeby przed zdecydowaniem się na konkretne oświetlenie do sypialni dobrze zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujesz i co poza odpoczynkiem i snem relaksuje Cię w sypialni, tak aby idealnie dopasować wszystkie elementy do własnych potrzeb.

 

 

 

Dodaj komentarz

Top