Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Orzechy nerkowca – zdrowotne właściwości

Orzechy to czyste zdrowie. Zawierają wiele protein oraz wiele tłuszczów – z rodzaju tych zdrowszych. Występują niemal w każdej zdrowej diecie. Wśród licznych rodzajów orzechów, jedne z najzdrowszych to orzechy nerkowca.

Orzech, czyli nasiono

Niemal każda roślina składa się z korzenia, łodygi, liścia, kwiatu, owocu i nasiona. Z nasiona powstaje nowa roślina, a więc zawiera ono wiele zdrowych substancji odżywczych. Nasiona, których jądro znajdujące w skorupie lub łupinie można jeść określa się mianem orzechów lub bakalii. Do orzechów zaliczają się: orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy arachidowe, orzechy piniowe, orzechy brazylijskie, orzechy makadamia, orzechy pekan, orzechy pistacjowe, orzechy migdałowe oraz orzechy nerkowca.

Orzechy nerkowca

Nerkowiec to roślina z rodziny nanerczowatych, nazywana według oficjalnej nomenklatury nanerczem zachodnim. Pochodzi i występuje na tropikalnych obszarach Ameryki Południowej. Co ciekawe, nerkowiec stanowi bardzo bliskiego krewniaka mango. Nanercz zachodni rośnie jako 8-9 metrowe drzewo. Liście mają kolor zielony i jajowaty kształt. Kwiaty są w formie zielonkawych lub żółto-białych wiechów, owoce są natomiast w formie pomarańczowego jabłka w kształcie gruszki, zawierającego jedno nasiono w postaci orzecha. To właśnie za sprawą orzechów rosnący jedynie w tropikach nerkowiec zyskał sławę w każdym zakątku świata.

Sprawdź orzechy nerkowca w AleZielonySklep.pl.

Zdrowotne właściwości orzechów nerkowca

Orzechy nerkowca, podobnie jak wszystkie inne orzechy wykazują się właściwościami zdrowotnymi. Zawierają wiele protein, efektem czego potrafią zapewnić odpowiednią ilość i jakość protein w organizmie na przykład w przypadku wegetarianizmu. Zawierają również wiele tłuszczy, ale nie nasyconych, lecz nienasyconych, czyli zdrowych, mimo że kalorycznych. Orzechy nerkowca wykazują się jednak też właściwościami zdrowotnymi typowymi tylko dla nich. Potrafią uchronić przed cukrzycą za sprawą tego, że zwiększają prawidłowe wchłanianie glukozy we krwi. Potrafią uchronić przed miażdżycą za sprawą tego, że regulują poziom cholesterolu we krwi. Wpływają również korzystnie na serce z układem krążenia i na mózg. W związku z tym, że zawierają antyoksydanty działają regenerująco na skórę, włosy i paznokcie. Orzechy nerkowca zawierają wreszcie wiele witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto przegląd wybranych wartości odżywczych występujących w orzechach nerkowca:

 

Wybrane wartości odżywcze orzechów nerkowca – w 100 gramach
Proteiny 18 g
Węglowodany 30 g
Tłuszcze nienasycone 31 g
Tłuszcze nasycone 8 g
Błonnik 3 g
Potas 650 mg
Wapń 37 mg
Żelazo 7 mg
Magnez 300 mg
Fosfor 600 mg
Witaminy A, B, C, D, E 3 mg

 

Dodaj komentarz

Top