Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Okulary przeciwsłoneczne – jakie wybrać?

Promieniowanie słoneczne jawi się dla żywych organizmów jako szczęście i nieszczęście. Z jednej strony przyczynia się do rozwijania i trwania życia na Ziemi, z drugiej strony przyczynia się do destrukcji życia i śmierci na Ziemi. Przy wystawianiu się na promieniowanie słoneczne trzeba więc zachować umiar. Tyczy się to zwłaszcza oczu, czyli narządu najbardziej narażonego na działanie promieniowania.

Promieniowanie oraz odblaski

Strumień fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych, który dociera ze Słońca na Ziemię, określa się mianem promieniowania słonecznego. Wylicza się promieniowanie niewidzialne, zwane światłem białym oraz promieniowanie niewidzialne, zwane światłem ultrafioletowym. Pomimo tego, że jedynie pierwsze z nich widzimy, to zarówno pierwsze jak i drugie na nas oddziałują. Ponadto oprócz występującego w powietrzu promieniowania, przykładowo na wodzie lub mokrej powierzchni  występują odblaski. Odblaski działają na nas równie silnie, co promieniowanie. Dla oczu promieniowanie i odblaski powodują następujące schorzenia: zapalenie spojówki, zapalenie rogówki oraz zaćmę fotochemiczną. O ochronę oczu przed promieniowaniem i odblaskami dbają okulary przeciwsłoneczne.

Wybór okularów przeciwsłonecznych

Stając przed wyborem okularów przeciwsłonecznych trzeba zwrócić uwagę na oprawki i na soczewki. Wybierając oprawki należy dopasować ich kształt do kształtu twarzy a ich kolor do koloru oczu. Wybierając z kolei soczewki należy dopasować ich funkcję do naszych oczu i naszych potrzeb. O ile oprawki okularów zapewniają estetyczny wygląd okularów, o tyle soczewki zapewniają właściwą ochronę i ewentualną korekcję oczu.

Przegląd okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne występują w kilku wariantach – ze szkłami brązowymi, ze szkłami zielonymi i ze szkłami pomarańczowymi. Te z brązowymi szkłami w całości zatrzymują światło niebieskie. Te z zielonymi szkłami zatrzymują w części światło niebieskie. Te z pomarańczowymi szkłami chronią natomiast zarówno przy mniejszym, jak też większym nasłonecznieniu. Ponadto występują okulary z fotochromami i okulary polaryzacyjne. Te z fotochromami, w zależności od nasilenia promieniowania, automatycznie się rozjaśniają lub przyciemniają. Te określane mianem polaryzacyjnych chronią zaś po pierwsze przed promieniowaniem, a po drugie przed odblaskami.

Sprawdź okulary przeciwsłoneczne w soczewki24.pl.

Okulary polaryzacyjne jako najlepsze okulary przeciwsłoneczne

Najlepszymi spośród okularów przeciwsłonecznych okazują się okulary polaryzacyjne. Chronią przed groźnym promieniowaniem i równie groźnymi odblaskami. Sprawdzają się zwłaszcza dla kierowców, sportowców oraz osób wrażliwych na światło.

Dodaj komentarz

Top