Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Okulary polaryzacyjne – czym się charakteryzują?

Okulary polaryzacyjne stanowią jedne z najlepszych okularów przeciwsłonecznych. Chronią oczy przed promieniowaniem słonecznym oraz przez odblaskami powstającymi w wyniku promieniowania słonecznego. Warto na nie postawić podczas wyboru okularów.

Kilka faktów o promieniowaniu słonecznym

Docierające ze Słońca na Ziemię promieniowanie słoneczne występuje w postaci widzialnej jako światło białe oraz w postaci niewidzialnej jako światło ultrafioletowe. Zakres promieni odbierany przez żywe organizmy nie jest zbytnio szkodliwy, ale i tak ma spory wpływ na zdrowie. Promieniowanie słoneczne powoduje wytwarzanie witaminy D, ale oprócz tego pozytywnego znaczenia, posiada wiele znaczeń negatywnych. Wśród nich wymienia się uszkadzanie wzroku poprzez zapalenie spojówek, zapalenie rogówek, zmęczenie soczewki i zaćmę fotochemiczną. Oprócz promieniowania słonecznego wylicza się odblaski powstające w wyniku odbicia światła i rozchodzenia się promieni. O ile promieniowanie słoneczne występuje w powietrzu, o tyle odblaski występują przykładowo na wodzie. Tak jak promieniowanie, tak też odblaski, wyrządzają szkody dla narządu wzroku.

 

Okulary polaryzacyjne – jeden z rodzajów okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne, w zależności od swoich soczewek, spełniają różne funkcje. Przed wywołującym intensywne uczucie olśnienia chronią najbardziej okulary z brązowymi soczewkami, a także okulary z szarymi i zielonymi soczewkami. Przed silnym i słabym nasłonecznieniem chronią okulary z pomarańczowymi soczewkami. Okulary z fotochromami automatycznie się rozjaśniają lub przyciemniają w zależności od intensywności promieniowania, a okulary z filtrem polaryzacyjnym chronią przed promieniowaniem słonecznym i przed związanymi z nim odblaskami.

 

Okulary polaryzacyjne – ochrona przed promieniowaniem i przed odblaskami

Okulary polaryzacyjne uznaje się za jedne z najlepszych, a nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne (najlepsze modele znajdziesz tutaj). Chronią one nie tylko przed widzialnym i niewidzialnym promieniowaniem słonecznym w powietrzu, ale również przed odblaskami promieniowania słonecznego na przykład na wodzie lub na mokrej powierzchni. Filtr polaryzacyjny zapobiega zapaleniu spojówek, zapaleniu rogówek i zaćmie fotochemicznej, a także łzawieniu i zaczerwienieniu oczu, co może powodować zmęczenie oraz ból głowy. Okulary polaryzacyjne  najlepiej sprawdzają się dla osób nie lubiących słońca, dla osób kierujących pojazdami oraz dla osób uprawiających sporty, zwłaszcza zimowe.

 

Dodaj komentarz

Top