Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Jakie odżywki warto stosować?

W sezonie wiosennym myślimy przede wszystkim o zrzuceniu nadmiaru kilogramów. Kiedy mija lato, chętniej sięgamy po odżywki, które pozwolą rozbudować masę mięśniową. Najczęściej wybierane są specjalne preparaty uzupełniające związki odżywcze w organizmie. Dzięki temu nasze ciało jest w stanie produkować nowe komórki mięśniowe.

Jakie odżywki stosować jesienią?

odżywki dla sportowcówUzupełnianie związków odżywczych umożliwiają odżywki węglowodanowe, czyli tzw. gainery. Produkty te składają się przede wszystkim z węglowodanów (nawet osiemdziesiąt procent całego składu), a także inne dodatki, przede wszystkim białkowe oraz nieznaczna ilość tłuszczu. W przypadku białka, odżywka może zawierać różną jego ilość, ale z reguły jest od kilku do kilkudziesięciu gramów na sto gramów produktu.

Jaki jest skład suplementów?

Najczęściej wykorzystywanymi cukrami w suplementach są glukoza, dekstroza oraz maltodekstryna. Cukry te charakteryzują się nieco innym indeksem glikemicznym, a zatem mają inną wchłanialność (a konkretnie różnią się szybkością przechodzenia do krwi). Taka kombinacja cukrów o różnych cechach sprawia, że odżywki węglowodanowe dostarczają energii równomiernie przez dłuższy czas.

Jeżeli chodzi o zawarte w składzie białka, najczęściej wykorzystuje się do tego serwatkę pochodzącą z mleka krowiego. Serwatka może być poddawana różnej obróbce, co z kolei wpływa na jej szybkość wchłaniania. Znacznie rzadziej znajdziemy w preparatach białka kurzego jaja lub kazeinę. Najsilniejsze odżywki węglowodanowe zawierają kombinację różnych białek, które dają dużą dawkę budulcową zaraz od momentu przyjęcia suplementu.

Dlaczego warto stosować gainery?

Duża zawartość węglowodanów w odżywkach czyni je bardzo kalorycznymi. Jest to niezwykle ważne, jeżeli zależy nam na zbudowaniu odpowiedniej masy mięśniowej. Nadwyżka kaloryczna ma ogromne znaczenie w rozroście ciała, które niedożywione będzie spalać zasoby, zamiast je odkładać.

Gainery a tłuszcz

Odżywki węglowodanowe zazwyczaj nie zawierają zbyt dużych ilości tłuszczu. Można jednak dostać takie preparaty, które mają w swoim składzie tłuszcze MCT odznaczające się szybkim wchłanianiem i sprawnym metabolizowaniem w naszym ciele. Tłuszcze tego rodzaju nie wymagają od naszego ciała zbyt dużego zaangażowania, np. w postaci wydzielania żółci niezbędnej z kolei do rozłożenia tłuszczów innego rodzaju. Oznacza to, że pozyskanie energii z lipidów MCT nie jest obciążające dla naszego układu pokarmowego, a co najważniejsze, jest dużo szybsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które np. mają problemy z pęcherzykiem żółciowym.

Ciekawą ofertę gainerów proponuje ta strona: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ODZYWKI-WEGLOWODANOWE-236.html.

Dodaj komentarz

Top