Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Odsysanie tłuszczu – korzyści i zagrożenia

Szczupła sylwetka to synonim atrakcyjności. Niektórzy zamiast diety odchudzającej stawiają na odsysanie tłuszczu. Czy odsysanie tłuszczu stanowi konieczność i ostateczność?!

Specyfika zabiegu odsysania tłuszczu

Odsysanie tłuszczu, zwane fachowo liposukcją, to zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej z różnych fragmentów ciała. Przeważnie liposukcji poddaje się brzuch, piersi, pośladki, boki, uda, ramiona, plecy, a nawet podbródek. Za pioniera w nowoczesnych technikach modelowana sylwetki i usuwania tłuszczu uważa się francuskiego chirurga Charlesa Dujarier. O tym ile tkanki tłuszczowej zostanie usunięte decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem. Liposukcję wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym lub przy znieczuleniu ogólnym, czyli przy narkozie. Zabieg odsysania tłuszczu generalnie nie powoduje powikłań, ale warto pamiętać, że im więcej tkanki tłuszczowej zostanie usunięte, tym bardziej rośnie ryzyko niebezpieczeństwa. Coraz popularniejsze stają się też zabiegi autogennego przeszczepu tłuszczu, podczas których wyprowadza się tłuszcz z jednych partii ciała, a wprowadza w drugie, na przykład w zmarszczki lub w piersi.

Kto powinien odessać sobie tłuszcz

Aby wykonać zabieg odessania tłuszczu, nie można chorować psychicznie i w większości przypadków również fizycznie. Zabiegu nie wykonuje się u osób z cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia krwi, przewlekłymi chorobami, a także u nałogowych palaczy. Przed wykonaniem zabiegu trzeba się zaszczepić przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Należy też poddać się następującym badaniom: morfologia krwi, grupa krwi, wskaźnik krzepnięcia krwi, OB, kreatynina, glukoza, elektrolity i posiew moczu. Zabiegowi mogą poddać się jedynie dorosłe osoby, które po konsultacji medycznej dostają przysłowiowe zielone światło na odessanie tłuszczu. Warto pamiętać, iż skóra z wiekiem robi się coraz bardziej wiotka i wszelka utrata masy zwłaszcza nagła utrata, jak przy pozbyciu się tkanki tłuszczowej drogą chirurgiczną, powoduje to, że skóra staje się obwisła. Zamiast zbiegu odsysania tłuszczu warto więc niekiedy wybrać dietę i ruch.

Dieta czy liposukcja

Odessanie tłuszczu to nie sposób na odchudzanie. Zabieg wykonuje się w przypadkach, gdy zdrowie zostaje zagrożone, a brakuje możliwości schudnięcia. Oczywiście można też wspomóc odchudzanie odessaniem tłuszczu, ale i tak należy zacząć prowadzić zdrowy styl życia. Niekiedy zamiast tradycyjnej liposukcji z interwencją chirurgiczną, można zdecydować się na liposukcję chemiczną bez interwencji chirurgicznej – tłuszcz redukują wówczas takie substancje jak klenbuterol, stanozol i efedryna – występuje jednak bardzo wysokie ryzyko powikłań.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zabiegu odsysania tłuszczu.

Dodaj komentarz

Top