Jesteś tutaj
Strona główna > Kultura

Objawy ciąży – jak je rozpoznać?

 Kobiety starające się o dziecko będą z pewnością bacznie obserwować swój organizm, by nie przeoczyć pierwszych symptomów ciąży. Część pań, która nie planowała powiększania rodziny, może natomiast niektóre objawy przyjąć z niepokojem. A co w rzeczywistości należy uznawać za oznaki ciąży?

Pierwsze objawy – kiedy się pojawiają?

Nie ma jednej ustalonej reguły, co do pojawiania się pierwszych objawów ciąży, gdyż u każdej kobiety mogą one wystąpić w innym momencie – u części będzie to już nawet tydzień po zapłodnieniu, ale u większości nastąpi ok. 4-6 tygodnia ciąży. Zatem w pierwszym miesiącu żadna z pań może się nawet nie zorientować, że jest w błogosławionym stanie. Kobiety o nieregularnych miesiączkach mogą o tym dowiedzieć się jeszcze później. Tym bardziej, że plamienie implantacyjne – związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy – mylnie jest traktowane jako krwawienie menstruacyjne. Więcej o pierwszych objawach ciąży przeczytasz w babyboom.pl.

Najczęstsze symptomy

Podstawowym symptomem ciąży jest – jak powszechnie wiadomo – brak miesiączki, ale warto podkreślić, że jej brak może być spowodowany innymi przyczynami. Tymczasem od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety o wiele większą rolę niż zwykle zaczynają odgrywać hormony. To one wywołują szereg zmian w jego funkcjonowaniu,  powodując m.in., że piersi stają się nabrzmiałe i bolące czy wywołując nudności i wymioty. Ten drugi z objawów spowodowany jest wysokim poziomem progesteronu, co spowalnia metabolizm, a zwieracz gorzej pracuje, więc częściej dochodzi do wymiotów zalegających w przewodzie pokarmowym pozostałości jedzenia.

Za jeden z podręcznikowych symptomów ciąży uważa się również nadwrażliwość na zapachy. Niektóre wonie, które dotąd nie przeszkadzały kobiecie, nagle stają się trudne do zniesienia. Konieczna może być nawet zmiana używanych dotąd perfum. Równie uciążliwy może okazać się zapach kawy, spalin czy dymu tytoniowego. Także niektóre potrawy czy produkty żywnościowe mogą spotkać się ze wstrętem ze strony przyszłej mamy. Stąd zmiana nawyków żywieniowych, a większa ilość spożywanych pokarmów jest w istocie spowodowana zmianami hormonalnymi, a nie potrzebami dziecka. Wiele przyszłych mam może również odczuwać zmęczenie i senność, co związane jest z kilkoma czynnikami – z jednej strony nadmierną aktywnością progesteronu, a z drugiej intensywniejszą pracą narządów, które muszą służyć nie tylko kobiecie, ale i rozwijającemu się dziecku.

Inne objawy

Można również wskazać inne objawy, które mogą wystąpić u kobiet w błogosławionym stanie, jak na przykład zawroty głowy, a nawet omdlenia. Ich występowanie należy wiązać z wyższym stężeniem hormonów we krwi, ale nie wolno bagatelizować wpływu diety na tę sytuację, dlatego nie bez kozery powtarza się, że przyszłe mamy muszą regularnie spożywać posiłki. Wśród innych objawów ciąży wymienia się również częstsze oddawanie moczu – co może być spowodowane rosnącą macicą lub uciskiem nad spojeniem łonowym – a także grzybicę pochwy. Za przyczynę tej ostatniej podaje się osłabienie układu immunologicznego i przekrwienie śluzówki pochwy, która w ten sposób staje się bardziej skłonna do infekcji.

Jednak najlepszym rozwiązaniem, aby dowiedzieć się, czy za 9 miesięcy powitamy na świecie maluszka, jest wykonanie testu ciążowego i wizyta u lekarza, który ostatecznie rozwieje wszystkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Top