Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Nowa Zelandia, czyli Kraj Długiej Białej Chmury

Świat pełen jest uroczych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Romantyczna Francja, sielankowa Tajlandia, urokliwa wyspa Bali czy też nowoczesne Stany Zjednoczone to tylko nieliczne z popularnych kierunków, w które co roku zjeżdżają się tłumy turystów. Każde z tych miejsc posiada jednak swoją historię, zwyczaje i tradycję, którą jak najbardziej warto poznać. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Nic nie dostarczy nam tylu bodźców ani nie poszerzy naszych horyzontów tak jak zwiedzanie nowych zakątków. Jednym z krajów, które zdecydowanie powinno się zobaczyć jest Nowa Zelandia. Czego możemy dowiedzieć się o tej pięknej wyspie?

Kraj Długiej Białej Chmury

Skąd wzięła się ta nazwa? Dla Nowej Zelandii chmury, które wiszą nad Alpami Południowymi to bardzo charakterystyczny krajobraz. Było to powodem, dla którego rdzenni mieszkańcy, czyli Maorysi (aktualnie około 15% całej populacji wyspy), zaczęli nazywać wyspę Krajem Długiej Białej Chmury. Oryginalna, nietłumaczona nazwa brzmi Aotearoa.

Co warto wiedzieć?

Stolicą Nowej Zelandii jest miasto Wellington, nie jest ono jednak ani największym, ani liczącym najwięcej mieszkańców miastem. W tym rankingu zajmuje trzecie miejsce, zaraz po Auckland i Christchurch. Jest to najmocniej wysunięta w kierunku południowym stolica na świecie. Wellington posiada bardzo bogato rozbudowane przedmieścia, wśród których znajduje się m.in. taka dzielnica jak Miramar. Dlaczego jest ona szczególnie ciekawa? Coś dla fanów kina! W Miramar znajduje się centrum przemysłu filmowego, gdzie zajmowano się produkcją m.in. Władcy Pierścieni czy Hobbita.

Nowa Zelandia posiada trzy języki, które są uznawane za oficjalne, są to: angielski, nowozelandzki język migowy i maoryski. W praktyce jednak język, który jest używany najczęściej to angielski.

Kraj Długiej Białej Chmury można zaliczyć do bardzo zróżnicowanych krajobrazowo zakątków świata. W dwie godziny jesteśmy w stanie przemieścić się z klimatu górskiego nad morze. Z resztą najdalsza odległość od morza na tej wyspie to około 130 km. Pogoda również jest zmienna. Przygotowując się na wycieczkę po Nowej Zelandii powinniśmy mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i czapkę, ale również płaszczyk przeciwdeszczowy.

Kilka ciekawostek

W przeciwieństwie do sąsiadującej Australii (tutaj dowiesz się więcej o Australii), Nowa Zelandia nie boryka się z problemem niebezpiecznych, jadowitych węży. Nie ma w niej bowiem ani jednego gatunku tych gadów, które mogłyby swoim ukąszeniem zrobić komuś poważną krzywdę.

Jeśli ktoś nie potrafi zasnąć bez liczenia owiec przed snem to Nowa Zelandia jest zdecydowanie dla niego. W kraju tym jest bowiem siedem razy więcej tych puchatych zwierząt niż ludzi! Na wyspie żyje około 4,5 mln ludzi, co jest bardzo ciekawe, ponieważ powierzchniowo kraj ten jest podobny do Wielkiej Brytanii, której populacja wynosi 65 mln osób.

Warto również wspomnieć, że w Nowej Zelandii obowiązuje ruch lewostronny. Znaczy to, że nie poruszamy się prawym pasem, tak jak w większości krajów. Wyjątkiem są ronda, kiedy ustępujemy pierwszeństwa samochodom, które znajdują się po naszej prawej stronie. Na każdym innym skrzyżowaniu równorzędnym mamy obowiązek przepuścić auta jadące z lewej strony.

Nowa Zelandia jest pięknym krajem, który na pewno wart jest odwiedzenia. Największą atrakcją są tu widoki, krajobrazy i zmienny klimat. Wyspa ta jest również bezpieczna, ma stosunkowo niski wskaźnik przestępczości, dlatego możemy poczuć się tam spokojnie i komfortowo. Nie jest tajemnicą, że Kraj Długiej Białej Chmury położony jest „na końcu świata”, ale zdecydowanie warto przemyśleć taką propozycję urlopową, gdyż jest on niepowtarzalny i bardzo piękny.

 

Dodaj komentarz

Top