Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Nieobowiązkowe ubezpieczenie dla kierowców

pzu agentDuże miasta, jak Poznań, Warszawa, Konin, czy Trójmiasto mają szerszą ofertę ośrodków szkolenia, niż małe miejscowości. I to własnie one nieco lepiej wypadają pod względem zdawalności wśród uczniów. A zdobycie dziś prawa jazdy za pierwszym podejściem to nie lada sztuka. Zaostrzające się przepisy sprawiają, że niektórzy podchodzą do egzaminu kilkukrotnie.

Kierowcy tak na prawdę uczą się prowadzić samochód dopiero po zdobyciu prawa jazdy. Kurs to jedna rzecz, a zderzenie się z prawdziwymi problemami na drodze i konfrontacja z innymi użytkownikami drogi to druga sprawa. Dopiero wtedy świeżo upieczony kierowca może na własnej skórze przekonać się, jak na prawdę wygląda prowadzenie auta. Wtedy też przekonują się, dlaczego trzeba mieć ważne ubezpieczenie. W Poznaniu (i całym województwie wielkopolskim, a także dwóch sąsiednich województwach: kujawsko- pomorskim i pomorskim) ilość kierowców nieubezpieczonych jest zacznie poniżej średniej krajowej. Najgorzej pod tym kątem wypadają lubuskie, zachodnio- pomorske i łódzkie. Dlaczego wielu kierowców wciąż nie myśli o kupnie ubezpieczenia? W Poznaniu i Koninie jeden z ubezpieczycieli przeprowadził ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy i co powstrzymuje nas przed wykupem AC (OC jest obowiązkowe i teoretycznie powinien posiadać je każdy kierujący). Większość wskazywała na wysokie ceny nieobowiązkowego ubezpieczenia. W Koninie duża część ankietowanych argumentowała to również osobistym poczuciem bezpieczeństwa na drodze i faktem, że nigdy nie wybierają się w długie trasy.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, jednak w wielu sytuacjach może okazać się dla sprawcy kolizji wręcz zbawienne. Zakres szkód, jaki zostanie w razie czego pokryty przez Auto Casco zależy od wariantu, na jaki zdecydował się kierowca. AC chroni szkody, które powstały w wyniku wypadku z innymi uczestnikami ruchu, zwierzętami na drodze, pożaru, kradzieży, działania osób trzecich, zjawisk atmosferycznych  itd. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie pokryje np. kradzieży, która była skutkiem braku rozsądku kierowcy (bo zostawił kluczyki w aucie), szkód spowodowanych pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających, czy normalnych uszkodzeń, które są wynikiem zużywania się poszczególnych części w pojeździe.

AC można dopasować do własnych potrzeb uczciwie oceniając własne umiejętności, styl jazdy i najczęściej pokonywane trasy. W prawidłowym wyborze ubezpieczenia pomoże przeszkolony agent ubezpieczeniowy. W Poznaniu jest blisko dwadzieścia placówek PZU, które od wielu lat pozostaje liderem wśród ubezpieczycieli. Okazuje się, że kierowcy najchętniej powierzają swój los instytucjom, które znają od dawna.

Dodaj komentarz

Top