Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Jak nauczyć jazdy na rowerze?

Rola rodzica jest niezwykle wymagająca, lecz daje ogromną satysfakcję. Jest się najważniejszą osobą w życiu malucha, jego opiekunem, ale i nauczycielem. Dla każdego rodzica ważne są pierwsze razy dziecka, największe wrażenie robią oczywiście pierwsze kroki i pierwsze słowo, ale inne także mają znaczenie. Wartym zapamiętania jest także moment pierwszej jazdy na rowerze. Każdy choć trochę pamięta swoje początki na dwóch kółkach i nauki najbliższych. Znalezienie się w roli nauczyciela jazdy dla swojego dziecka dla wielu może być prawdziwym wyzwaniem. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zainwestować w dobrej jakości rowerek trójkołowy, a w późniejszym okresie także pełnoprawny sprzęt.

Odpowiednie podejście

Żadne nawet najdroższe rowerki trójkołowe ani inne sprzęty same nie sprawią, że maluch nauczy się samodzielnie jeździć. Najważniejszą rolę odgrywa nie wyposażenie, a osoba nauczyciela. Każdy, kto w dzieciństwie spotkał się z szorstkimi instruktorami, którzy siłą zmuszali do jazdy i przezwyciężenia strachu na długo źle wspominał to wydarzenie. Najważniejszą cechą każdego nauczyciela jest cierpliwość i wyrozumiałość, dotyczy to także nauki jazdy na rowerze. Przede wszystkim należy zachęcić dziecko pokazując, jakie to przyjemne i zacząć od zabawy. Nie warto od razu rzucać malucha na głęboką wodę i zaczynać od rowerka bez żadnego wsparcia. Najlepiej oswoić dziecko z tym pojazdem i pozwolić mu wyrobić odpowiednie nawyki, zacząć pierwsze powinny być rowerki trójkołowe i jeździki, później normalny rower z dodatkowymi kółkami i dopiero później swobodna jazda.

Zadbaj o sprzęt

Choć najważniejszy podczas pierwszych kroków jest osoba nauczyciela, to wyposażenie także odgrywa ważną rolę. Należy zadbać przede wszystkim, aby sprzęt nie utrudniał nauki. Przechodzone rowerki trójkołowe o nie do końca sprawnym napędzie i dużej wadze nie są wskazane i mogą w łatwy sposób zniechęcić malucha. Sprzęt powinien umożliwiać bezpieczną i komfortową jazdę tak, aby dziecko mogło czerpać z niej przyjemność. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem albo chcielibyśmy nieco zaoszczędzić przy pierwszym pojeździe, który posłuży przez krótki okres, to warto rozważyć zakup sprzętu z drugiej ręki. Mimo że wygląd nie jest zbyt istotny, to warto zaangażować w wybór sprzętu malucha, w ten sposób bardziej przywiąże się do swojego rowerka trójkołowego i może wykazywać większe zaangażowanie w naukę. Obserwowanie rowerowych początków swojej pociechy jego radości, która im towarzyszy będzie najlepszą nagrodą za nasze trudy.

Dodaj komentarz

Top