Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Naturalne właściwości czystka

Mała roślina, a zrobiła tyle zamieszania w materii zdrowego odżywiania. Czystek, bo o niego chodzi, robi furorę. Wszystko za sprawą licznie obecnych w nim antyoksydantów korzystnie wpływających na zdrowie i na urodę.

Czystek – co za roślina

Pod nazwą czystek kryje się mniej więcej pięćdziesiąt gatunków organizmów roślinnych, z czego najbardziej rozpowszechnione to czystek szary, czystek siwy, czystek purpurowy, czystek landanowy i czystek szałwolistny. Rosną one w Europie, a ściślej wokół basenu Morza Śródziemnego, a także w Azji Zachodniej. Z racji ich pożądania uprawia się je jednak niemal w każdym zakątku Ziemi. Stanowią krzewy lub półkrzewy do metra wysokości ubogacając lasy sosnowe i dębowe.

Sprawdź czystek w AleZielonySklep.pl.

Czystek na zdrowie

Czystek dla zdrowia powoduje przede wszystkim ochronę przed tworzeniem się wolnych rodników doprowadzających do powstawania nowotworów. Czystek jednak przyczynia się również do ochrony przed infekcjami, a choć nie przeprowadzono jeszcze badań nad jego reakcją na wszystkie drobnoustroje, to z tych, których już dokonano wiadomo, iż działa zabójczo na niektóre wirusy, bakterie i grzyby. Wśród przykładów wymienia się bakterię helicobacter pyroli odpowiedzialną za wrzody przewodu pokarmowego, bakterię klebsiella pneumoniae odpowiedzialną za zapalenie płuc, bakterię borrelia burgdorferi odpowiedzialną za boleriozę, bakrerię gronkowca złocistego odpowiedzialnego za różne infekcje, czy grzyba candida albicans odpowiedzialnego za drożdżycę. Naukowcy dowiedli też skuteczność czystka przy zmaganiach z cukrzycą, miażdżycą, bólami, odchudzaniem oraz katarem i kaszlem.

Czystek na urodę

Czystek dla urody powoduje przede wszystkim ochronę przed starzeniem, bo tak jak wewnątrz, tak też na zewnątrz, chroni przed tworzeniem się wolnych rodników. Oprócz tego działa antylergicznie i antyastmatycznie, bo hamuje wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za uczulenia. Do tego wszystkiego dodaje energii.

Czystek bogaty w antyoksydanty

Czystek znajduje coraz szersze zastosowanie w naturalnym lecznictwie. Stało się tak dlatego, iż odkryto, że czystek odznacza się wysoką zawartością polifenoli, czyli antyoksydantów zwanych też przeciwutleniaczami. Występują one w kwiatach, owocach, warzywach, oliwach i czerwonych winach, aczkolwiek ich największe stężenie występuje właśnie w czystku. Antyoksydanty odpowiadają za hamowanie tworzenia się wolnych rodników. Tworzenie się wolnych rodników powoduje dla urody to, że się starzejemy. Dla zdrowia z kolei ich tworzenie oznacza to, że chorujemy i chodzi głównie o nieszczęsne nowotwory. Warto więc codziennie pod wieczór wypić napar z czystka i cieszyć się życiem.

Dodaj komentarz

Top