Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Najdokładniejsze ciśnieniomierze na rynku

Problemy z ciśnieniem krwi potrafią dotykać nawet ludzi w młodym wieku. Wszystkiemu winny jest stres, nieodpowiednia dieta, brak higieny i używki. Ciśnienie krwi należy kontrolować na każdym etapie życia – przynajmniej dwa razy w roku. W przypadku osób obciążonych pomiar powinien odbywać się częściej. Osoby, które mają przewlekłe problemy z krążeniem krwi muszą kontrolować się niemal codziennie. Stałe monitorowanie ciśnienia umożliwi szybką interwencją w razie stwierdzonych nieprawidłowości.

Jak się badać?

Badanie można wykonać w domu, za pomocą przenośnego aparatu lub w wybranej placówce medycznej. Czasami również możemy zbadać się korzystając z usług apteki. Utarło się przekonanie, że lekarze korzystają wyłącznie ze starych urządzeń zegarowych. Choć można je spotkać w wielu gabinetach, to jednak wielu z nich stosuje profesjonalne ciśnieniomierze elektroniczne. Takie modele mają dużo zalet, np. umożliwiają szybszy odczyt, a przy tym są wygodniejsze w obsłudze. Współczesne modele są dużo dokładniejsze od tych, które były kiedyś dostępne na rynku, dlatego mogą być stosowane w przychodniach jako urządzenia do diagnostyki wstępnej. Profesjonalne ciśnieniomierze elektroniczne powszechnie stosowane są także w domach. Najmniejsze są aparaty nadgarstkowe, które można zabrać ze sobą w podróż. Nie są tak precyzyjne jak inne, jednak wystarczą do monitorowania swojego stanu podczas podróży. Za pomocą ciśnieniomierza wykryjemy wszystkie nagłe wahania ciśnienia krwi.

Historia

profesjonalne ciśnieniomierze elektronicznePierwsze aparaty pojawiły się już w XIX-wieku i były to urządzenia rtęciowe. Miały podobną budowę do dzisiejszych modeli rtęciowych. W takich urządzeniach rtęć jest wykorzystywana jako element, który równoważy ciśnienie powstałe w mankiecie naramiennym. Wynik odczytywany jest z wysokości słupka rtęci na skali. Taka metoda daje bardzo precyzyjny odczyt.

Obecnie najbardziej popularne są profesjonalne ciśnieniomierze elektroniczne, które najczęściej są w pełni zautomatyzowane. Produkowane są w dwóch wersjach – nadgarstkowej i naramiennej. Zależy to od miejsca dokonywania pomiaru, czyli części ręki, na której musimy umieścić rękaw. Rękaw zazwyczaj pompuje się samoistnie po uruchomieniu aparatu, jednak w niektórych aparatach musimy zrobić to samodzielnie za pomocą pompki. Modele elektroniczne mają szereg zalet, które przydają się osobom, które muszą stale monitorować swój stan. Najważniejszą z nich jest zapamiętywanie odczytów, dzięki czemu nie ma potrzeby zapisywania każdego z nich. Aparaty mierzą również tętno.

Dodaj komentarz

Top