Jesteś tutaj
Strona główna > Kultura

Najciekawsze filmy kręcone we Wrocławiu

Do Wrocławia przyjeżdża tysiące osób rocznie, aby podziwiać między innymi zabytkową architekturę. To właśnie za jej sprawą do Wrocławia przyjeżdżają również twórcy filmowi, aby kręcić filmy. Tym sposobem już wielokrotnie wrocławskie ulice królowały na ekranach kin.

Wrocław jako miasto filmu

W roku 2016, we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki i w Kinie Nowe Horyzonty, odbyła się gala Europejskiej Nagrody Filmowej. Europejska Nagroda filmowa to odpowiednik Amerykańskiej Nagrody Filmowej, czyli Oscara. Prestiżowa statuetka wędrowała do najlepszych twórców i aktorów z filmów europejskich. To jednak nie jedyny związek nadodrzańskiego miasta ze światem filmowym, bo co jakiś czas kręci się w nim filmy, które trafiają do kin i przeważnie stają się hitami.

 

Wrocławskie ulice na ekranach kin

We Wrocławiu kręci się wiele filmów historycznych. Dzieje się tak za sprawą historycznych i secesyjnych kamienic występujących licznie na Przedmieściu Oławskim i Przedmieściu Odrzańskim we Wrocławiu. Najchętniej wykorzystuje się do tego ulicę Mierniczą, która jako jedyna przetrwała bez żadnego szwanku w czasie Oblężenia Festung Breslau, w 1945 roku. Na ulicy tej kręcono między innymi sceny do filmu Stevena Spielberga Most Szpiegów. W ostatnich latach kręcono również sceny do takich filmów takich jak Biegnij, chłopcze, biegnij oraz Panie Dulskie. W latach 60-tych na dworcu Wrocław-Świebodzki kręcono scenę do filmu Lalka Wojciecha Hasa, na podstawie powieści Bolesława Prusa, gdzie Beata Tyszkiewicz w roli Izabeli Łęckiej wyglądała za nadjeżdżającym pociągiem, z kolei w latach 50-tych Andrzej Wajda kręcił Popiół i diament na podstawie powieści Jerzego Andrzejewicza, ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Obecnie we Wrocławiu kręci się natomiast film ORP Orzeł (http://fmpro.pl/portfolio/orp-orzel/).

 

Popularne tytuły powstałe we Wrocławiu

W mieście Wrocław oraz podwrocławskiej wsi Bielany Wrocławskie kręci się również bardzo popularne seriale, za które odpowiada głównie Grupa ATM. Świat według Kiepskich to najbardziej znany i lubiany polski sitcom. Emitowany przez Telewizję Polsat i nagradzany Telekamerami serial powstaje od roku 1999, efektem czego liczy już niemal 30 sezonów i ponad 500 odcinków. Wyśmiewające stereotypy polskiej rodziny perypetie Ferdka, Halinki, Waldusia, Mariolki, Ziomka, Joli, Babki Rozalii i ich sąsiadów śledzą tysiące osób. Pierwsza Miłość to jeden z najpopularniejszych polskich dramatów obyczajowych. Emitowany przez Telewizję Polsat serial  powstaje od 2004 roku, przez co liczy już mniej więcej 25000 odcinków złożonych w niemal 15 sezonów. Perypetie rodzin Radoszów i Żukowskich oraz ich znajomych nieustannie cieszą się gronem wielu fanów.

 

Dodaj komentarz

Top