Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Mops – jedna z najstarszych ras psów

Rasa psa często odgrywa kluczową wręcz rolę przy wyborze nowego towarzysza. Zastanawiamy się czy warunki w naszym mieszkaniu będą odpowiadały wymaganiom psiaka i czy jego charakter dopasuje się do naszego stylu życia. Trzeba przyznać, że każda rasa ma odmienne podejście do ludzi, życia, obcych czy dzieci, różnice widać też w potrzebach – aktywności fizycznej czy przywiązaniu do właścicieli. Dlatego też, zanim zdecydujemy się przygarnąć psiaka konkretnej rasy, powinniśmy zapoznać się z jej charakterem. Dzisiaj przedstawiamy wam wszystkie informacje dotyczące rasy, która towarzyszy nam już od bardzo, bardzo dawna.

Pochodzenie rasy

Mopsy po raz pierwszy pojawiły się na Bliskim Wschodzie, a pierwsze wzmianki o tej rasie, można odnaleźć już w zapiskach z II i I wieku p.n.e. Początkowo nazywano je Lo-chiang-sze lub też Lo-sze. Informacje o mopsach można znaleźć nawet w zapisach Konfucjusza, a ich podobizny widnieją na wazach i porcelanie z tego właśnie okresu.

Starożytni uważali je za psy wyjątkowo cenne, tak też je traktowano – żyły w dostatku i luksusie, dlatego tylko bogatsi mogli pozwolić sobie na ich przygarnięcie.

W Europie pojawiły się około XVI wieku, kiedy to przypłynęły na statkach handlowych do Holandii, w której zyskały popularność jako ulubieńcy rodziny królewskiej.

Obecny wygląd mopsy zawdzięczają w największej mierze Anglikom, bo to w Zjednoczonym Królestwie właśnie powstał Klub Mopsa, który zajmował się hodowlą i rozwojem tej właśnie rasy.

Usposobienie

Za młodu mopsy są bardzo żywe, potrafią sprawić sporo problemów i całkiem sporo napsocić. Jednak z wiekiem stają się też dużo poważniejsze, nie tracąc przy tym chęci do zabawi i rozweselania domowników. Rasa jest bardzo miła i praktycznie nie wykazuje żadnych przejawów agresji. Nie są konfliktowe, i potrafią się dogadać nawet z dużymi psiakami.

Mopsy to rasa inteligentna, jednak nie przejawiająca dużej ochoty do szkolenia czy nauki sztuczek, jest to spowodowane szczególnie tym, że mopsy nie mają szczególnie dobrej kondycji, a ich mały pyszczek nie ułatwia aportowania. Mówiąc o szkoleniu mopsa, myśli się raczej o naukach domowych, wszystkiego bowiem, co niezbędne do dobrego wychowania psa, możemy nauczyć go sami. Trzeba jednak mieć świadomość, że mopsy potrafią być niezwykle uparte i często zwyczajnie nie zwracają uwagi na wydawane im polecenia – w takim przypadku pomóc nam może smakołyk, który skupi uwagę psa i skłoni go do współpracy. Trzeba jednak pamiętać by nie przesadzić z nagrodami i pysznościami żeby zbytnio nie przyzwyczaić do nich  zwierzaka.

Ciekawostki o mopsach i innych rasach psów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Top