Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Masowy problem – wstydliwe pocenie

Emocje, stres, upał. Pocenie dotyka każdego z nas zwłaszcza, gdy z nieba leje się pustynny żar. Ten fizjologiczny proces jest związany z nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Na ciele znajduje się ich ponad 3 miliony. Sprawia to, że w ciągu dnia człowiek wydziela hektolitry potu. Jeżeli nawet antyperspiranty czy blokery nie działają, najprawdopodobniej cierpisz na przewlekłą potliwość, leczoną dermatologicznie. Czym się objawia i jak się jej pozbyć? Podpowiadają specjaliści medycyny estetycznej z Kliniki Bieńkowscy!

Przyczyny

Nadmierne pocenie bywa krępujące, wygląda nieestetycznie i zaburza strefę komfortu. Najczęściej przyczyną bywa stres emocjonalny lub nerwowość. Może też pojawić się jako skutek uboczny gorączki. Pot potęgują także choroby takie jak: nadczynność tarczycy, problemy z nerkami czy cukrzyca. Wysokie temperatury naturalnie zwiększają pracę gruczołów potowych. Wzrost potliwości bywa częściej rozpoznawany wśród osób otyłych oraz kobiet w okresie menopauzy. Nałogowe palenie zaostrza potliwość.

Specjaliści w zwiększonej pracy gruczołów potowych wskazują także na aspekt genetyczny. Co prawda, nie został on udowodniony, ale często notuje się go wśród osób spokrewnionych. Co ciekawe, potliwość może również zaostrzać jedzenie ostrych i przyprawionych potraw, czy dostarczanie do organizmu dużych ilości kofeiny.

Wydzielane w pocie substancje mają na celu termoregulację. Potas, witaminy, aminokwasy, mocznik i sód stanowią barierę ochronną skóry, osłaniając ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tak zwany płaszcz lipidowy izoluje ciało przed wniknięciem drobnoustrojów.

Nadpotliwość dotyka głównie miejsc, o największym występowaniu gruczołów potowych to znaczy: wnętrza dłoni, pach, stóp oraz pachwin. Istnieje także postać uogólniona – pot występuje na powierzchni całego ciała.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie najczęściej opiera się na zlokalizowaniu przyczyny. Nadmierna potliwość, spowodowana zaburzoną gospodarką hormonalną, a także otyłością reguluje się za pomocą hormonów. W przypadku stresów, skrajnych emocji kojąco działają kuracje uspokajające, na bazie naturalnych ziół. Dobre efekty przynoszą także antyperspiranty, ponieważ zawarte w nich składniki blokują gruczoły, z których wydzielany jest pot. Leki doustne, dostępne na receptę, mogą zahamować pracę gruczołów potowych, ale nie wyleczą trwale nadmiernej potliwości.

Profilaktyka

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych lekarze z Kliniki Esteticmed wyróżniają: noszenie luźnych ubrań, wytworzonych z naturalnych tkanin, unikanie kawy i ostrych przypraw, zminimalizowanie stresu, napięcia. Zwiększone dbanie o higienę – np. poprzez stosowanie naparów z listków mięty, szałwii, rumianku, kory brzozy czy dębu.

Inne metody

Leczenie chirurgiczne (sympatectomia) – polega na trwałym usunięciu obszaru dotkniętego wrażliwością. Istnieje także wiele innych technik medycyny estetycznej, dających dobre efekty w walce z potliwością. Są nimi śródskórne iniekcje preparatów toksyny botulinowej, stosowanej przez Klinikę Bieńkowscy. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny, poprzez którą zostaje zahamowane przewodnictwo we włóknach nerwowych, zaopatrujących gruczoły potowe. Jest to obecnie najchętniej stosowana, głównie ze względów bezpieczeństwa, metoda redukcji nadmiernej potliwości. Jej skuteczność oscyluje pomiędzy 80-90% pacjentów. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest zdefiniowanie problematycznego obszaru. Jeżeli miejsce w sposób widoczny nie jest pokryte kropelkami potu, wykonuje się test jodowo-skrobiowy. Zabieg cieszy się dużą popularnością, ze względu na delikatność i szybkie efekty, które widać już po kilku/kilkunastu dniach.

ishke8-i

Przeciwwskazania

Zabiegowi nie mogą poddać się osoby, cierpiące na zaburzone przewodnictwo nerwowo-mięśniowe bądź też wyczulone na składniki preparatu. Jak w większości zabiegów medycyny estetycznej kobiety w ciąży i laktacji również nie powinny ryzykować swojego zdrowia. Do przeciwwskazań względnych zalicza się zaburzenia krzepnięcia, stosowanie leków typu aspiryna. Niepożądane skutki występują nader rzadko i nie są bardzo problematyczne. Najczęściej zauważa się krótkotrwałe zaczerwienienia, siniaki oraz spadek siły.

Szczegółowe informacje na temat zabiegów pomagających walczyć z nadmierną potliwością na stronie: http://www.esteticmed.pl/

 

Dodaj komentarz

Top