Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Lokaty bankowe – w jaki sposób na nich zarabiać, aby to się opłacało?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie swoich oszczędności i pomnażanie pieniędzy – to świetny sposób na zapewnienie sobie spokojniej i dostatniej starości. Nikt chyba nie liczy dzisiaj, że pieniądze, które zagwarantuje mu fundusz emerytalny zaspokoją jego potrzeby podczas „jesieni życia”.

Jednym ze sposobów pomnażania swoich oszczędności, jest lokowanie ich na lokatach oszczędnościowych oferowanych przez banki. To rozwiązanie ma kilka zalet, jednak najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo naszych funduszy. Nie można oczywiście spodziewać się ogromnych zysków, jednak możemy mieć pewność, że nasze pieniądze wrócą do nas nienaruszone.

Oprocentowanie – wciąż niezbyt wysokie.

Oprocentowanie, które gwarantują nam lokaty bankowe nie powala, ba często możemy nie zauważyć, że kwota którą wpłaciliśmy urosła. Jeszcze jakiś czas temu banki kusiły swoich klientów oprocentowaniem rzędu 7-8 procent w skali roku. Na dzień dzisiejszy wynosi ono nie więcej niż 4 procent. Jasnym jest, że lokaty wciąż pozwalają nam nieco zarobić – jednak nie będą to zyski spektakularne. Analitycy informują, że taki stan rzeczy raczej nie zmieni się w najbliższym czasie.

Oferty lokat bankowych znajdziesz w TotalMoney.pl.

Jak więc będą wyglądać nasze zyski? Oczywiście wszystko zależy od kwoty jaką dysponujemy. Górna granica to najczęściej 10 tysięcy złotych – i to właśnie tyle najlepiej będzie zainwestować. Dużo zależy również od lokaty, na która się zdecydujemy – chodzi oczywiście o czas takiej inwestycji. Najlepsze będą oczywiście lokaty długoterminowe (co najmniej rok), dzięki nim zarobimy bowiem najwięcej.

Zakładając, że zainwestujemy 10 tysięcy złotych w lokatę oprocentowaną na 2,5 procent (w dzisiejszych czasach jest to niejako standard). Po 12 miesiącach zarobimy na niej 250 złotych.

Jak więc zarobić więcej na lokatach?

Jedyną możliwością jest poszukiwanie różnego rodzaju specjalnych ofert i promocji – najczęściej są one jednak powiązane z dodatkowymi wymaganiami, jak chociażby założenie konta w danym banku. Czasem można jednak trafić na promocyjne oprocentowanie lokat, które będzie naprawdę korzystne. Dlatego warto śledzić rynek i badać oferty. Oczywiście, jeżeli znajdziesz lokatę, która jest oprocentowana na 6%, niemal na pewno będziesz musiał założyć w tym banku konto osobiste – jednak może warto to zrobić – oczywiście pod warunkiem, że będzie to oferta przynajmniej tak atrakcyjna jak ta, z której obecnie korzystasz.

Pamiętaj jednak, by w każdym przypadku dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i wszelkimi haczykami w niej zawartymi, gdy chodzi o pieniądze, ostrożności nigdy za wiele.

Dodaj komentarz

Top