Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Kwartet Flow – podsumowanie najważniejszych wydarzeń ESK

Wrocław w tym roku był świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych. Z okazji uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, przez cały rok na terenie miasta odbyło się tysiące większych, bądź mniejszych imprez, które już na zawsze pozostaną w pamięci wrocławian, jak chociażby rozdanie Europejskich Nagród Filmowych, na których pojawił się sam James Bond, czyli Pierce Brosnan. Jednak najważniejszymi czterema wydarzeniami, na które przybyły tłumy ludzi, a miasto zamieniło się w przestrzeń happeningu oraz artystycznej działalności był Kwartet Flow – Mosty, Przebudzenie, Flow i Niebo – oraz imprezy mu towarzyszące.

Mosty

20 czerwca 2015 roku miał miejsce we Wrocławiu projekt Mosty, należący do kwartetu Flow, przedsmak tego, co miało dziać się w mieście w 2016 roku. 27 mostów i kładek na terenie całego miasta zamieniło się w przestrzeń sztuki.

Most Tumski, był miejscem projektu „Puls miłości”. 6-ciu bębniarzy przez 24 godziny wybijało na bębnach rytm serca. Dodatkowo zorganizowano tu koncerty, wystąpił m.in. Ziut Gralak oraz warsztaty dla każdego, kto sam chciał nauczyć się bębnić.

Na moście Pokoju zbudowano konstrukcję w kształcie kokonu, która nawiązywała do wyglądu tegoż mostu z czasów Festung Breslau. W środku konstrukcji znalazły się pamiątkowe zdjęcia wrocławian.

Most Grunwaldzki na ten dzień stał się projektem „Fuzja marzeń”. Na moście pojawiły się iluminacje oraz wyświetlano na nim wideprezentację.

Przebudzenie

Wydarzenie to było inauguracją Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. Wyreżyserowane zostało przez Chrisa Baldwina, a współorganizowała je firma FM PRO. Z czterech stron Wrocławia wyruszyły cztery duchy miasta – Duch Odbudowy, Duch Innowacji, Duch Powodzi oraz Duch Wielu Wyznań. Po trasie każdego z Duchów szły ludzkie pochody, w których uczestniczyli artyści oraz mieszkańcy miasta. Na trasie robiono pokazy akrobatów, koncerty chórów czy różnego rodzaju artystyczne happening. Każdy Duch zmierzał do serca miasta, czyli wrocławskiego Rynku, gdzie to wszystkie Duchy się połączyły, budując wielką konstrukcję i otwierając serca wrocławian. Kiedy zabił dzwon, budowa stalowego „Wrocławia” została zakończona, tym samym inaugurując ESK 2016.

Flow

Flow to kulminacyjny punkt wszystkich wydarzeń ESK 2016. Nad Odrą mogliśmy być świadkami pięknego koncertu, wideomappingu pokazywanego na budynkach Ostrowa Tumskiego, świetnych scen (szczególnie w części wojennej) oraz pokazu fajerwerków. Miasto powstało, zostało zniszczone i odbudowane na naszych oczach, a w części Wojna, Ostrów Tumski został przysłonięty chmurą dymu idealnie odtwarzając Festung Breslau. Wszystko to zostało uwieńczone pokazem sztucznych ogni.

Niebo

Ostatnim z wydarzeń Kwartetu Flow, które zamykało rok kultury we Wrocławiu było Niebo. W prestiżowym budynku Hali Stulecia, zaprojektowanym przez Maxa Berga, mogliśmy być świadkami multiwidowiska, które odbyło się 16-17 grudnia. W tym niezwykle ważnym miejscu na mapie Wrocławia, wrocławskie Duchy spotkały się ponownie, aby kolejny raz budować, budować społeczność, miasto i jego niezwykłą specyfikę. Wspólnie poprzez grę muzyki, świateł oraz ludzi opowiedziana została XX-wieczna historia miasta, przez które przeszedł huragan wojny, odbudowa, wielka powódź, ludzkie migracje i zmiany etniczne.

Ostatnim wydarzeniem związanym z Europejską Stolicą Kultury, będzie Sylwester z Sylwestrem Wrocławskim. 31 grudnia na Rynku Wrocławia połączą się i zagrają razem Mózg i Serce miasta, kończąc tym samym ważny dla Wrocławia okres, jakim było noszenie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Dodaj komentarz

Top