Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Kredyt hipoteczny – co mówi projekt nowej ustawy?

Wiosną 2017 roku, czyli już niedługo posłowie mają obradować nad przyjęciem projektu ustawy o kredycie hipotecznym. Jest to pierwsza ustawa w Polsce, która w sposób całościowy ureguluje udzielanie kredytów hipotecznych. Dotychczas najważniejszymi przepisami dla zasad udzielania kredytów hipotecznych były – ustawa Prawo Bankowe, kodeks cywilny, a także rekomendacje wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jakich spraw i regulacji będzie dotyczy najnowsza ustawa?

Regulacje w sprawie firm pośredniczących

Przepisy dla pośredników finansowych zostaną bardzo zaostrzone, a system ich wynagrodzeń (finansowania) diametralnie się zmieni. Dotychczas prowizja była pobierana od banku (doliczana do kosztów kredytu hipotecznego klienta), a teraz pośrednik będzie musiał pobierać prowizję bezpośrednio od klienta. Wydaje się to bardzo dobrym ruchem prokonsumenckim. A sam zapis ustawy ma chronić klienta przed stronniczością pośredników, którzy namawiali by klienta do ofert banków, z których są opłacani.

Koniec sprzedaży wiązanej

Klient do tej pory musiał często wykupić dodatkowe produkty od banku, aby otrzymać określone warunki przy kredycie hipotecznym. Nowa ustawa ma regulować tę kwestię i jedynym produktem, jaki bank będzie mógł zaproponować będzie darmowy rachunek bankowy, służący głównie do spłaty kredytu.

Szybsza decyzja kredytowa

Według założeń ustawy bank będzie musiał w ciągu maksymalnie 7 dni odpowiedzieć na wniosek kredytowy. Oznacza to, że wnioskodawca już w klika dni dowie się, czy uzyska całe finansowanie na wybraną przez siebie nieruchomość. Umowę będzie można podpisać jednak dopiero po kolejnych 14 dniach. Przez ten czas klient ma czas, aby zapoznać się z warunkami i ofertą banku.

Przejrzyste reklamy

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana będzie to koniec reklam kredytów napisanych drobnym druczkiem. Bank reklamując swoją ofertę musi podać precyzyjne informacje, które nie wprowadzą klienta w błąd. Wszystkie wyliczenia kosztów kredytu będą opierały się na przykładzie reprezentatywnym, a RRSO stanie się równie widoczne, co informacje na temat oprocentowania nominalnego.

Wcześniejsza spłata kredytu bez opłat

Dotychczas nie było regulacji, które dotyczyłyby wcześniejszej spłaty kredytu. Banki więc dowolnie decydowały o opłatach w tym zakresie. Z zapisów ustawy wynika, że maksymalną opłatą, jeśli będziemy chcieli wcześniej spłacić kredyt, ma stanowić suma odsetek należnych dla banku za dany rok.

Jak widać zapisy ustawy o kredycie hipotecznym są bardzo prokonsumenckie, co nie do końca będzie dla konsumentów dobre. Przykładowo zapis o pośrednikach finansowych może spowodować, że klienci, którzy do tej pory kosztów za ten proceder nie widzieli, teraz mając opłaty za tę usługę czarno na białym, nie będą chcieli za nią płacić. Niemniej jednak jest to pierwsza tego ustawa w Polsce, stworzona zgodnie z zaleceniami UE.

Porównaj kredyty hipoteczne na Total Money.

Dodaj komentarz

Top