Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Kredyt gotówkowy, czy kredyt celowy. Wady i zalety obu produktów kredytowych

Kiedy zastanawiamy się nad tym, skąd wziąć pieniądze na remont kuchni czy wymarzone rodzinne wakacje, pierwszym co przychodzi do głowy, jest rzecz jasna kredyt gotówkowy. Jak się jednak okazuje, w ofercie banków, znaleźć możemy rozwiązania bardziej korzystne dla naszej kieszeni. Obecnie instytucje finansowe, kuszą klientele coraz to nowymi ofertami, mniejszymi odsetkami czy różnorodnością oferty kredytowej.

Jednak każdy kredyt, to inne warunki spłaty, inna wysokość rat i odsetek. Dlatego zanim zdecydujemy się, na podpisanie konkretnej umowy, należy dokładnie przeanalizować rynek, tak by znaleźć ofertę najbardziej korzystną dla naszego portfela.

Jakie są możliwości?

W tym momencie, chcąc sfinansować nagłą potrzebę czy też spontaniczne marzenie, możemy zdecydować się na jedną z dwóch linii kredytowych (nie wliczając tzw. „chwilówek” – mianowicie, kredyt gotówkowy lub kredyt celowy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a to które z nich, będzie bardziej opłacalne, zależy w największej mierze od indywidualnej sytuacji i kondycji finansowej.

  • Kredyt na konkretny cel

Czyli zobowiązanie finansowe, którego zaciągnięcie wymaga określenia konkretnego celu, na który spożytkujemy gotówkę. Ten rodzaj kredytu, możemy zaciągnąć na praktycznie dowolny cel – od rodzinnej wycieczki, przez zakup sprzętu do mieszkania czy nowego samochodu, aż po zakup samej nieruchomości.

Należy jednak mieć na uwadze, że wydatek, określony w umowie kredytowej, trzeba będzie udokumentować – fakturą, rachunkiem czy paragonem. Może też dojść do sytuacji, w której kredytobiorca nie dostanie pieniędzy „do ręki”, a zostaną one przelane bezpośrednio na konto sprzedawcy (chociażby dealera samochodowego).

Mówiąc o kredycie na konkretny cel, wspomnieć trzeba o jego bardzo korzystnym oprocentowaniu. Jest tak, ponieważ instytucja finansowa, ma większą pewność, zarówno w zakresie celu pożyczki, jak i jej spłaty – nabyte dobra, stanowią zastawę udzielonego wsparcia, zwłaszcza w przypadku zakupu samochodu czy nieruchomości.

Jednak otrzymanie takowego kredytu, wiąże się z załatwianiem większej ilości formalności i papierkowej roboty. Mimo tego okazuje się on, doskonałym narzędziem, dla osób które potrzebują gotówki na jasno sprecyzowany cel, mogą one bowiem zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na późniejszych odsetkach.

  • Kredyt gotówkowy

Dobrze wszystkim znana i popularna forma finansowania, która może okazać się idealnym wsparciem domowego budżetu. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Największą, która rzuca się w oczy zaraz po zerknięciu na umowę, to jego oprocentowanie – oczywiście jest ono uzależnione od warunków umowy, kredytowania i ilości rat, jednak uśredniając, wynosi ono 20% (porównaj kredyty gotówkowe w Direct Money).

To rozwiązanie, najlepiej sprawdzi się u osób, które nie mają ochoty, wyjaśniać w jakim celu ów kredyt zaciągają – po spełnieniu formalności, zwyczajnie otrzymują gotówkę. Samo załatwianie formalności, zajmuje również mniej czasu niż w przypadku kredytu celowego.

Dodaj komentarz

Top