Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Kredyt gotówkowy a dochody – na jakie sumy możemy liczyć?

Wysokość udzielonego kredytu gotówkowego uzależniona jest od naszej zdolności kredytowej. Oszacujemy ją samodzielnie posługując się ogólnodostępnymi kalkulatorami online. Na jakie sumy możemy liczyć? Zadecydują o tym między innymi nasze dochody.

Zarobki poniżej 2 tysięcy złotych brutto

W przypadku osób, które nie zostały zatrudnione w oparciu o umowę o pracę lub wykonują swoje obowiązki w niepełnym wymiarze godzin, maksymalna kwota kredytu, na jaką zgodzi się bank, nie przekroczy 4 tysięcy. Przy wynagrodzeniu wysokości 700 złotych netto otrzyma się maksymalnie 1000 złotych, przy czym okres spłaty to sześć miesięcy. Krótszy okres kredytowania znajduje się w tym przypadku poza zasięgiem kredytobiorcy, dlatego że wysokość rat przekraczałaby jego możliwości finansowe. W przypadku dłuższego okresu spłaty można liczyć na 2 tysiące złotych. Lepszym rozwiązaniem wydaje się wówczas chwilówka, z reguły na praktyczny brak formalności i prostą procedurę udzielania pożyczki.

Zarobki wynoszące 2 tysiące złotych brutto lub nieco powyżej

Jeśli nasze wynagrodzenie osiąga lub przekracza 2000 złotych brutto, uzyskamy około 6-7 tysięcy złotych przy rocznym okresie kredytowania. Jest to najwyższa dostępna kwota zobowiązania. Kolejnym warunkiem staje się jednak historia kredytowa niewzbudzająca zastrzeżeń oraz brak innych niespłaconych zobowiązań. Banki wezmą też pod uwagę wysokość kosztów utrzymania.

Zarobki na poziomie średniej krajowej (ok. 3800 zł brutto)

Rekomendacja T Komisji Nadzoru Finansowego określa, że suma kredytu nie może przekroczyć 50% uzyskiwanych dochodów (netto). Miesięczna rata to wówczas maksymalnie 1350 zł. W okresie spłaty wynoszącym 1 rok otrzyma się ponad 16 tysięcy złotych. Wskazana kwota staje się dostępna jedynie w przypadku klienta o bardzo dobrej historii kredytowej w BIK, na którym nie ciążą żadne inne zobowiązania.

Zarobki powyżej średniej krajowej

Jeśli zarabiasz więcej niż 2700 netto, maksymalna kwota kredytu wzrośnie proporcjonalnie do Twojego wynagrodzenia. Według Rekomendacji T wysokość raty kredytu nie powinna przekroczyć 65% miesięcznego dochodu. Zarabiając 3000 zł netto i zaciągając kredyt na 5 lat otrzyma się około 117 tysięcy złotych, o ile bank uzna historię kredytową swojego klienta za nieskazitelną.

W przypadku obliczania maksymalnej wysokości kwoty kredytu (sprawdź kredyty gotówkowe tutaj) zasada jest prosta. Im więcej zarabiamy, tym więcej pieniędzy zaoferuje nam bank. O tym, na ile środków możemy liczyć, zadecyduje też nasza zdolność kredytowa, historia w BIK oraz szacowane miesięczne koszty utrzymania.

 

Dodaj komentarz

Top