Jesteś tutaj
Strona główna > Gwiazdy

KORN jako legenda

31 marca 2017 roku w warszawskiej Hali Torwar zagra legendarny zespół nu metalowy Korn. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej album The Serenity Suffering, który przez krytyków uważany jest za najlepsze wydawnictwo zespołu od 2003 roku i Take A Look In The Mirror. Najnowsza płyta to 12-te dzieło studyjne zespołu, a ukazało się 21 października 2016 roku.

The Serenity Suffering

Za produkcję najnowszego albumu odpowiadał Nick Raskulinecz, który pomagał takim zespołom jak Deftones, Foo Fighters czy Mastodon. Na najnowszej płycie zespół powraca w swoich brzmieniach do Issues czy Untouchables, a dawne dźwięki zostały unowocześnione w bardzo interesujący i ekscytujący sposób. A jakie były początki legendy z Bakersfield?

Początki zespołu

Zespół rozpoczął swoją działalność w Bakersfield (Kalifornia) i na początku, jeszcze bez Davisa, grali jako formacja L.A.P.D. Pewnego dnia w barze spotkali się z wokalistą Jonathanem Davisem, a jego potencjał zachwycił wszystkich członków zespołu. Davisowi śpiewanie do muzyki nowo poznanej grupy było trudne, ale podczas jednego z koncertów zostali zauważeni przez Immortal Records i jeszcze w tym samym roku wydali demo, a w październiku 1994 roku ukazał się debiutancki album Korn.

Własna wytwórnia

Dwa lata później pojawiło się kolejne wydawnictwo grupy pt. Life is Peachy, a brzmienie było bardziej surowe niż na debiutanckim krążku. W 1997 roku Korn założył własną wytwórnię muzyczną Elementree RecordsOrgy było pierwszym zespołem, z którym podpisano kontrakt.

W 1998 roku postanowiono urządzić trasę koncertową Family Values Tour, w którą Korn udał się z zespołami – Incubus, Orgy, Limp Bizkit, Rammstein i Ice Cube, sukces przedsięwzięcia spowodował, że trasa koncertowa odbyła się 5 razy.

Follow the Leader

Tego samego roku grupa wydała łagodniejszą Follow the Leader, która okazała się większym sukcesem komercyjnym ze sprzedażą 9 milionów kopii na całym świecie. Z  tego albumu pochodzą również jedne z najbardziej znanych utworów zespołu – Got the Life, Freak on a Leash.

Issues

Rok 1999 to kolejny album Korna Issues, który znalazł się na szczycie listy Billboard i sprzedał w 5 milionach egzemplarzy. Przy okazji tej płyty zespół postanowił odświeżyć swoje brzmienie – dodano syntezatory oraz scratche, a muzyka stała się bardziej melodyjna i łagodna. Pomimo początkowego dystansu fanów, dziś wspomina się Issues, jako jeden z najlepszych krążków grupy.

Untouchables

Następny album to dalsze zmiany. W Untouchables zauważone zostały syntezatory, instrumenty smyczkowe, elektronika, sample, a sam Davis poszerzył zakres swojego śpiewu. Album ten pomimo wielkich starań i zmian jest do dziś najgorzej sprzedającym się krążkiem zespołu.

Take a Look in the Mirror

Słabsze wyniki oraz opinie, sprawiły, że zespół postanowił powrócić do korzeni, wydając wspominane na początku Take a Look in the Mirror. Płyta została przyjęta z rezerwą i oczywiście nie jest całkowitą kopią starych pomysłów. Przez krytyków uznana została za najbardziej brutalną i surową.

Należy nadmienić, że Korn nie tylko zajmował się swoją muzyką, przy zespole na gwiazdy wyrosły takie grupy jak: Orgy czy Limp Bizkit.

Legendę nu metalu już niedługo po raz kolejny będzie można zobaczyć w warszawskim Torwarze. Bilety dostępne są w internecie, między innymi na portalu odsprzedaży biletów, jakim jest alebilet.pl.

Dodaj komentarz

Top