Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Konto firmowe – czy jest potrzebne przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zakładając własną działalność gospodarczą masz na głowie kilka spraw do załatwienia. Złożenie wniosku CEIDG, wizytę w US, znalezienie biura rachunkowego lub księgowej. Często mówi się o kontach firmowych jako tych, z których przedsiębiorcy korzystać powinni, czy jest to jednak konieczne, czy dla małej działalności musimy specjalnie zakładać nowe konto w banku? A może wystarczy nam jedynie to nasze, prywatne? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Zakładając małą działalność gospodarczą nie martw się tym, jakie konto bankowe powinieneś posiadać, nie jest to bowiem w żaden sposób określone w prawie. Polskie prawo nie wypowiada się w kwestii rodzaju konta bankowego, a jedynie mówi o tym, że wszelkie transakcje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym powinny być wykonywane bezgotówkowo. Wybór którejkolwiek z opcji zależy od Ciebie, dlatego poniżej opiszemy, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań.

Konto prywatne w działalności gospodarczej

Konto prywatne to przede wszystkim brak jakichkolwiek dodatkowych formalności. Wystarczy wpisać odpowiedni numer konta przy uzupełnianiu formularza CEIDG-1. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie dla małych działalności, gdzie główne przelewy firmowe to będą transakcje z ZUS-em oraz US, ponieważ nie ma tu nakazu szczegółowego dokumentowania, a także rozliczania się z przeprowadzonych transakcji. Co więcej konta prywatne mogą posiadać ciekawe funkcjonalności dla przedsiębiorców. Np. w mBanku istnieje zakładka przelewy do ZUS i US, gdzie transakcje wykonasz bezpośrednio, bez wpisywania odpowiedniego numeru konta i innych danych. Prawo nic nie mówi w temacie posiadania przez przedsiębiorcę konta prywatnego, natomiast bank, jeśli stwierdzi, że złamałeś przez to umowę z nim podpisaną, to może Ci ją wypowiedzieć i wtedy będziesz zmuszony do przejścia na konto firmowe.

Konto firmowe w działalności gospodarczej

Konto firmowe przede wszystkim pozwoli Ci na oddzielenie swoich prywatnych transakcji od transakcji firmowych. Jest to przydatne zarówno przy prowadzeniu księgowości, ale także w momencie kontroli skarbowej, gdyż urzędnicy mają wgląd do transakcji na koncie, które wpisaliśmy w CEIDG-1. Niektóre operacje prywatne mogłyby okazać się dla nas niewygodne. Oczywiście założenie konta firmowego wiąże się również z różnego rodzaju bonusami. Przykładowo młodemu przedsiębiorcy, trudno jest wziąć jakikolwiek kredyt, zakładając konto firmowe w niektórych bankach, otrzyma on możliwość założenia linii odnawialnej czy wzięcia kredytu na start. Z kontem firmowym wiążą się również inne możliwości otrzymywania produktów i usług dla firm, które są zupełnie odmienne od tych proponowanych przy kontach prywatnych.

Jeżeli konto firmowe wiąże się z jakimikolwiek opłatami to warto wpisać je w koszty działalności, aby to zrobić wystarczy jedynie wyciąg z rachunku bankowego.

Posiadając konto firmowe, warto je założyć w tym samym banku, co konto prywatne, pozwoli do zaoszczędzić kłopotu i kosztów przy przelewach między kontami.

Jeśli twoje konto jest w oprocentowane to pamiętaj, że na koncie prywatnym będziesz musiał zapłacić 19% podatek Beli od zysków kapitałowych, mając to oprocentowanie na koncie firmowym nie będziesz musiał płacić podatku.

Jak widać konto firmowe wcale nie jest konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej (tutaj dowiesz się więcej o prowadzeniu własnego biznesu), może być jednak przydatnym dodatkiem, dzięki któremu otrzymamy lepszą ofertę bankową, będącą bardziej dopasowaną do potrzeb firmy.

Dodaj komentarz

Top