Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Kolorowe soczewki kontaktowe – jakich kolorów można się spodziewać

Dylemat okulary czy soczewki kontaktowe to dopiero początek! Gdy decydujemy się na soczewki kontaktowe, stajemy przed kolejnym dylematem! Kontakty bezbarwne czy barwne, a jeśli już stawiamy na kolor, to na jaki?

Soczewkowa analogia do okularów

Soczewki kontaktowe stanowią alternatywę dla okularów. Ale zarówno soczewki kontaktowe, jak też okulary, wymagają odpowiedniego wyboru. Nie chodzi tylko o odpowiednią ilość dioptrii, która korygowałaby naszą wadę wzroku. Chodzi jeszcze o dopasowanie wizualne. W przypadku okularów rzecz rozgrywa się o oprawki. Oprawki okularów powinniśmy dobierać w oparciu o kształt naszej twarzy oraz kolor naszych włosów. Soczewki kontaktowe natomiast nie wymagają żadnego większego wyboru jeśli decydujemy się na soczewki bez żadnego koloru, natomiast w przypadku zdecydowania się na soczewki z kolorem, staje przed nami szeroka gama barw i trzeba podjąć właściwą decyzję.

 

Różnobarwność soczewek kontaktowych

Soczewek kontaktowych, czy to normalnych, czy to kolorowych, nie należy się obawiać. Producenci kontaktów dokładają wszelkich starań, aby ich użytkownik czuł się w nich bezpiecznie i kolorowo. W przypadku kolorowych soczewek, zabarwienie znajduje się wewnątrz soczewki, między jej zewnętrznymi warstwami, więc nie wpływa to w żaden sposób na nasze oczy. Rynek optyczny obfituje w kolorowe soczewki kontaktowe. W ofercie znajdują się kontakty w typowych dla oczu kolorach, czyli niebieskim, zielonym, brązowym oraz czarnym. Oprócz tego oferta nie pomija kontaktów w kolorach bardziej egzotycznych dla oczu, czyli różowego, fioletowego, szarego oraz czerwonego. Wybierając soczewki kolorowe zamiast normalnych, pozostaje wybrać kolor, a wybór ten powinien warunkować przede wszystkim nasz wygląd.

Osoby, które mają dany kolor oczu, są zainteresowane soczewkami kontaktowymi o tym samym kolorze, tylko bardziej wyrazistym. W tym wypadku ktoś o niebieskich oczach wybiera soczewki w niebieskim kolorze dobierając dodatkowo odpowiedni odcień, na przykład błękit lub granat. Niektórzy chcą jednak zupełnie zmienić kolor swoich oczu. Wówczas ktoś z brązowymi oczami może dokonać zmiany koloru za pomocą soczewek chociażby na kolor zielony. Jeszcze inni dokonują prawdziwej przemiany. Przykładowo ktoś czarny kolor zamienia na kolor czerwony. Zmiana koloru oczu powinna okazać się sensowna, jedni po prostu nie potrzebują tej zmiany ze względu na ich naturalnie hipnotyzujące oczy, a drudzy nie muszą, choć oczywiście mogą jej dokonać.

 

Soczewki europejskie a soczewki azjatyckie

Przy wyborze soczewek kontaktowych pamiętajmy, aby zakupić je w sklepie optycznym. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo naszego wzroku. Należy przede wszystkim wybierać soczewki europejskie, a nie azjatyckie. Zresztą w salonach znajdziemy zapewne tylko te pierwsze, zaś te drugie na przykład w internecie. O ile soczewki europejskie są w pełni bezpieczne, o tyle soczewki azjatyckie mają bardzo niebezpieczny wpływ na oczy. Nasze soczewki zakrywają tylko źrenicę i tęczówkę, importowane natomiast oprócz źrenicy i tęczówki zasłaniają białko, do czego dopuszczać nie można. Grozi to wyschnięciem, niedotlenieniem i stanem zapalnym oka, natomiast przy dłuższym stosowaniu grozi to nawet utratą wzroku.

 

Dodaj komentarz

Top