Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Klimatyzacja w biurze – jak wygląda proces serwisu i czy przeprowadzać go samodzielnie?

Klimatyzacja w biurach to dziś w zasadzie standard. Nikt nie wyobraża sobie, by w uciążliwe upały lub mrozy pracować w niesprzyjającej wysiłkowi umysłowemu temperaturze. Aby jednak klimatyzacja służyła naszemu biuru przez lata, powinna być systematycznie konserwowana. Jak wygląda serwis klimatyzacji biurowej? Czy można dokonywać go samodzielnie?

Dbanie o czystość oraz sprawność klimatyzacji w biurze zapewni jej długie oraz prawidłowe działanie. Oprócz tego systematycznie przeprowadzany serwis uchroni pracowników przed chorobami, jakie mogą wywołać różne drobnoustroje oraz bakterie. Według zaleceń klimatyzatory powinny być doglądane przez serwisantów ok. raz na 3 miesiące. Wielu pracodawców, starając się ciąć koszty utrzymania sprzętu, decyduje się jednak na czyszczenie klimatyzacji raz w roku. Jak wygląda proces serwisu? Czy pracodawca może przeprowadzić go samodzielnie?

Czyszczenie filtra

Podstawowym elementem czyszczenia i serwisu klimatyzacji w biurze jest oczywiście pozbycie się kurzu i innych zabrudzeń na filtrze. Ten zazwyczaj wykonany jest z materiału wielokrotnego użytku (choć bywają sytuacje, gdy należy go wymienić nowym zamiennikiem), który należy odkurzyć oraz wypłukać w wodzie (np. z odrobiną łagodnego detergentu). Więcej o czyszczeniu klimatyzacji przeczytasz w bazie wiedzy Profiklimy.

Czyszczenie wentylatora nadmuchowego parownika

Podczas gruntownego serwisu klimatyzacji należy również wyczyścić wentylator nadmuchowy parownika. Często zdarza się bowiem, że część ta zapchana jest przez kurz, co uniemożliwia prawidłową pracę urządzenia. Nie jest to jednak regułą – zdarza się, że klimatyzatory wcale nie zbierają brudu i nie wymagają podjęcia żadnych operacji czyszczących.

Czyszczenie tacy skroplin

Istotne przy serwisie klimatyzacji jest także wyczyszczenie tacy skroplin – ta jest bowiem idealnym siedliskiem dla różnych bakterii oraz mikroorganizmów. Dezynfekcja tej części przeprowadzana jest za pomocą specjalnych środków grzybobójczych (po wcześniejszym oczyszczeniu pod bieżącą wodą). Dezynfekcji należy również poddać inne miejsce, w których łatwo rozwiną się różne drobnoustroje – np. skraplacze.

Pomiar pracy urządzenia

Podczas przeprowadzania serwisu klimatyzacji w biurze, specjaliści dokonują również dokładnych pomiarów pracy urządzenia. Dzięki temu fachowcy są w stanie stwierdzić, czy klimatyzacja działa prawidłowo, a w przypadku zanotowania jakichkolwiek niezgodności, łatwiej będzie im wykryć kłopotliwą usterkę.

Konserwacja elementów ruchomych

W trakcie standardowego serwisu klimatyzacji w biurze dochodzi również do konserwacji pomniejszych elementów ruchomych. Te ze względu na swoją specyfikę mogą łatwo się wyeksploatować. Fachowcy dokonują oględzin, czyszczą zabrudzone elementy, a w razie potrzeby wymieniają je na nowe.

Klimatyzacja w biurze – czy można przeprowadzić serwis samodzielnie?

Instalacje z czynnikiem chłodzącym muszą być sprawdzane przez autoryzowanych fachowców co najmniej raz na kwartał (ew. raz na sześć miesięcy lub na rok). Z tego względu warto zlecać serwis wykwalifikowanym specjalistom. Samemu natomiast można zadbać o czystość najprostszych elementów, których wymiana oraz oczyszczenie nie wymaga skomplikowanych operacji (np. wymiana filtru).

Dodaj komentarz

Top