Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Jak wybrać strój do ćwiczeń?

Wybór stroju do ćwiczeń jest nieoczywisty, bo zależy przede wszystkim od dyscypliny jaką zamierzamy trenować. Inaczej ubierzemy się do biegania, a inaczej na siłownię. Podstawowe zasady są jednak zgodne – powinien być wygodny i minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. W wielu przypadkach ludzie decydują się na wybranie stroju ze względów wizualnych, a nie praktycznych co naturalnie jest błędem.

Strój do ćwiczeń – niezbędne elementy

Obuwie

Największą wagę powinniśmy przyłożyć właśnie do wyboru obuwia sportowego. Jego głównym zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów oraz stabilizacja stopy. Buty przeznaczone do biegania powinny mieć miękką podeszwę, która pozwoli na swobodne wybijanie się końcami palców w trakcie ruchu. Przy wyborze należy uwzględnić też wady stopy i ustalić czy jest ona pronująca, supinująca czy neutralna. Obuwie do ćwiczeń na siłowni lub w klubie fitness zwykle jest na twardszej podeszwie, która dodatkowo pokryta jest warstwą przeciwpoślizgową. Cechą wspólną dla wszystkich rodzajów obuwia sportowego jest dobrze dobrany rozmiar oraz wykorzystanie naturalnych i przewiewnych materiałów.

butysportowe

Strój

W przypadku stroju mamy znacznie większą dowolność, bo zasada jest prosta – wszystko w czym czujemy się wygodnie i nie powoduje krępacji ruchów jest dobre. Możemy jednak pokusić się o wykorzystanie nowoczesnych materiałów cechujących się dodatkowymi korzyściami. Ubrania dla zawodowych sportowców mają wysoki współczynnik wchłaniania wilgoci ze względu na zastosowaną do produkcji wełnę. Zapewniają izolację termiczną, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała (nie pozwala na przegrzanie się oraz na zmarznięcie).

Ubrania sportowe są projektowane w taki sposób, aby nie krępowały ruchów i były dobrze dopasowane. Osiąga się to poprzez stosowanie materiałów elastycznych, ściągaczy, pasków, które są w stanie dostosować ubranie do kształtu sylwetki. Ze względów użytkowych istotna jest wytrzymałość ubrania na częste pranie.

Bielizna sportowa

Dobór bielizny do stroju sportowego jest kwestią często pomijalną. W przypadku mężczyzn nie ma ona większego znaczenia, ale dla kobiet już zasadnicze. Nieprawidłowe dobranie biustonoszu jest w znanie ograniczyć swobodę ruchu, a nawet spowodować ból i zmniejszenie ich jędrności. Standardowa bielizna nie nadaje się z powodu zbyt dużej sztywności, zastosowania wbijających się fiszbin oraz zbyt małego przylegania do ciała. Idealny biustonosz sportowy jest w stanie dopasować się do sylwetki, przytrzymywać i stabilizować biust. Dodatkowo nie powinien posiadać zbyt wielu elementów, aby te nie zaczepiały o inne warstwy odzieży. Wybranie bielizny w technologii bezszwowej pozwala na uniknięcie otarć.

Weź również pod uwagę to, że strój do ćwiczeń należy prać – jak często? Przeczytaj porady specjalistów: http://www.womenshealth.pl/fitness/Stroj-sportowy-jak-czesto-go-wymieniac,7275,1.

strój na siłownię

Dodaj komentarz

Top