Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Jak kupić zabawkę, która na pewno ucieszy dziecko?

namiocikZabawki nie tylko dostarczają dziecku rozrywki i pozwalają złapać chwilę oddechu rodzicowi, jak sądzi wiele osób. Istotną rolą zabawek jest wspieranie i wzbogacanie procesu rozwoju maluchów.

Zabawki proste czy zabawki edukacyjne?

To zabawki jako pierwsze, zanim jeszcze dziecko pójdzie do przedszkola, pozwalają mu ćwiczyć koordynację wzroku i ruchu, rozpoznawać kolory, kształty i dźwięki, uczyć się cyferek i literek. Część rodziców celuje zwłaszcza w takie zabawki, które mają rozwinąć z ich dziecka małego geniusza. Dzieje się tak między innymi przez intensywną ostatnio promocję zabawek określanych jako edukacyjne, integrujące sensorycznie, czy polisensorycznie. Czasem bywają one strzałem w dziesiątkę, kiedy indziej jednak dziecko po krótkim zapoznaniu się z nimi i wypróbowaniu ich możliwości odrzuca je w kąt, przedkładając ponad nie znacznie prostsze zabawki.

Zabawki uniwersalne i na każdą okazję

Dużo prostsze zabawki, które niekoniecznie świecą lub grają, pozostawiają dziecku więcej pola do wyobraźni i zachęcają do samodzielnego wymyślania różnych zabaw. Zwykły pluszak, prosty domek dla lalek czy namiocik do którego dziecko może się schować, mogą stać się początkiem wielu fascynujących przygód. I one także potrafią rozwijać i edukować dziecko.

Zaletą takich zabawek jak lalka, miś czy namiocik jest fakt, że rosną one razem z dzieckiem, a wraz z upływem czasu mogą tylko zmieniać zastosowania. Przykładowo, lalka na początku może być wożona w wózkach i układana do łóżeczka, może także razem z innymi lalkami zamieszkać w domku i wydawać przyjęcia, a z czasem stać się powiernikiem sekretów. Taką samą rolę może spełniać miś, którym bawić będą się nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy. Najmniejsze dzieci na ciele misia mogą uczyć się anatomii, nieco starsze zabierać go ze sobą jako towarzysza i pocieszyciela np. do lekarza, a jeszcze starsze – wdawać się z nim w pogawędki. Namiocik z kolei na początku może być skrytką dla samego dziecka, a kiedy ono podrośnie, może umieszczać tam swoje ulubione zabawki.

W prostocie tkwi siła

Im bardziej nieskomplikowana jest zabawka, tym więcej możliwości zastosowania posiada, a tym samym, rozwija kreatywność dziecka i wpływa na jego wyobraźnię. Podarowując takie zabawki dzieciom, dajemy im więc znacznie więcej, niż mogło by się nam wydawać. Robiąc zakupy zwracajmy tylko uwagę, czy daną rzecz da się w jakiś sposób rozbudować, czy poszerzyć o kolejne elementy, albo zmienić jej rozmiar.

Dodaj komentarz

Top