Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Jak i w jakie okazje dawać podziękowania dla gości?

Jeśli zapraszamy kogoś na imprezę, którą sami organizujemy, to zazwyczaj zależy nam na jego obecności. I choć dziękujemy za przybycie zwykle w formie ustnej, to jednak dobrze jest zastanowić się nad bardziej rozbudowanym podziękowaniem dla gości, zwłaszcza gdy impreza, którą robimy, wiąże się z istotnym wydarzeniem w naszym życiu albo wymaga wydatków finansowych od gości.

Kiedy warto dać podziękowanie?

Podziękowania dla gości stały się popularne zwłaszcza wśród młodych osób, które w ostatnich czasach organizują swoje wesela. Choć zwyczaj dziękowania gościom weselnym nie jest wcale taki odległy, to jednak zwykle zamyka się w tradycyjnym dzieleniu się tym, co zostało po imprezie. Jednakże istnieje możliwość zorganizowania tego w zupełnie inny sposób – a czasem, np. gdy goście przyjeżdżają z daleka, to inna forma będzie wręcz najwygodniejsza.

Dobrze jest zastanowić się nad podziękowaniem dla gości również w trakcie rozmaitych imprez okolicznościowych, takich jak przyjęcie z okazji chrzcin, ukończenia roczku czy 18 lat, a także przy okazji komunii. Wszystkie te uroczystości wymagają zazwyczaj od gości jakiegoś zaangażowania w przygotowanie prezentu. Z drugiej strony zaś zwykle nie zapraszamy na te wydarzenia osób, których nie chcemy widzieć – dlatego jeszcze bardziej warto zaznaczyć, jak bardzo cieszymy się z obecności przybyłych.

podziękowania dla gościW jakiej formie przygotować podziękowanie?

To jest jeden z najtrudniejszych aspektów, jako że podziękowania dla gości zwykle bywają różne przy różnych okazjach. W przypadku wesel czy chrzcin albo komunii rozwiązania brane pod uwagę są zwykle dwa. Z jednej strony przygotowuje się gościńce, czyli opakowania z ciastem, które daje się gościom podczas pożegnania. Trzeba brać jednak pod uwagę, że nie jest to zawsze gest podziękowania, a często chęci pozbycia się nadmiaru jedzenia, a dodatkowo ciasto z kremem na pewno nie wytrzyma kilkugodzinnej podróży. Z tego powodu coraz częściej kultywowana jest inna tradycja podziękowań – ofiarowanie małych pudełeczek ze słodkimi cukierkami w środku.

Nie jest to jednak jedyna słuszna forma, w której można oferować podziękowania dla gości. Podziękowaniem może być również np. ozdobny magnes albo pudełeczko z bańkami mydlanymi w formie przypominającej o wydarzeniu. Niekiedy, zwłaszcza na weselach, para młoda wynajmuje również aparaty polaroidy, dzięki czemu robi sobie zdjęcia z gośćmi, a następnie podpisuje je i darowuje gościom w formie podziękowania za obecność. Taka pamiątka z pewnością nie jest uciążliwa i zobowiązująca, a stanowi ładny, miły gest.

Dodaj komentarz

Top