Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Intercyza – co warto o niej wiedzieć

Romantycy twierdzą, że miłość rządzi światem. Sceptycy uważają natomiast, że od miłości do nienawiści jeden krok. W ostatnim czasie bardziej niż to pierwsze stanowisko do głosu dochodzi to drugie. Bierze się śluby, ale bierze się też rozwody, a co najważniejsze, zawiera się również intercyzy.

Między ślubem a rozwodem

Ślub to piękny moment w życiu, ale choć początkowo się o tym nie myśli, może zakończyć się rozwodem. O ile przy ślubie wychodzi się z założenia, że co moje to twoje, o tyle przy rozwodzie moje zostaje po prostu moje. Rozwody stają się tym bardziej bolesne, że niekiedy jeden z partnerów, który wniósł mniej do posagu chce równego podziału, co według drugiego, który wniósł więcej, uchodzi za niesłuszne. Najbardziej pragmatycznym rozwiązaniem wydaje się więc zawarcie intercyzy. Chodzi o to, że zawierając ślub powstaje ustawowa wspólnota majątkowa, którą na przykład przy rozwodzie dzieli się po równo. Aby zachować rozdzielność majątkową należy sporządzić intercyzę.

 

Cztery intercyzy

Intercyzę, czyli Umowę majątkową małżeńską, można sporządzić przed ślubem i po ślubie. Sporządzenie jej przed ślubem oznacza, że ile małżonkowie wnoszą w małżeństwo, tyle mogą wynieść podczas rozwodu, natomiast sporządzenie jej po ślubie oznacza, że od danego momentu małżonkowie dorabiają się własnych majątków. Do zawarcia intercyzy potrzeba dwóch małżonków, a jeśli jeden nie chce jej zawrzeć, to drugi na drodze sądowej dowodzi, że istnieje potrzeba jej zawarcia. Istnieją cztery rodzaje intercyzy: umowa wyłączająca wspólność majątkową, umowa rozszerzająca wspólność majątkową, umowa ograniczająca wspólność majątkową oraz umowa przywracająca wspólność majątkową. Najbardziej popularna intercyza to oczywiście umowa wyłączająca wspólność majątkową, czyli umowa włączająca rozdzielność majątkową, która rozdziela majątki małżonków wedle ich wkładu lub wyrównuje ich majątki i od tej pory je rozdziela.

 

Notariusz, czyli prawnik sporządzający intercyzę.

Notariusz jest nie tylko prawnikiem, ale też osobą, która ma tytuł zawodu zaufania publicznego, polegającego na wykonywaniu zadań o szczególnym charakterze, zarówno pod kątem zadań publicznych, jak i z troski o realizację interesu publicznego. Notariusz przydaje przy bardzo ważnych, a zarazem delikatnych sprawach wiążących się z naszym życiem, naszą śmiercią i naszym majątkiem (więcej tutaj). Sporządza on akty notarialne, to znaczy dokumenty urzędowe potwierdzające dokonanie określonej czynności prawnej. To właśnie u notariusza sporządza się między innymi intercyzę.

 

Dodaj komentarz

Top