Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Incentive travel, czyli jak nagradzać pracowników wycieczką?

Turystyka motywacyjna, czyli incentive travel to jedna z odmian turystyki biznesowej. Podróże incentive dają niewymierne efekty zarówno dla pracowników, kontrahentów, jak i samej firmy, która wycieczkę organizuje i nagradza ją pracowników. Dzięki podróżom incentive pracownik jest wypoczęty i dobrze mówi o swoim pracodawcy, a pracodawca może cieszyć się mniejszą fluktuacją pracowników, większą lojalnością oraz zaangażowaniem podwładnych, a także silniejszą motywacją całego zespołu.

Czym jest incentive travel?

Incentive travel to narzędzie, które wykorzystuje niezwykłe, często dość odległe i egzotyczne podróże do zmotywowania oraz wynagrodzenia pracowników za ich ponadprogramową i zbliżającą do osiągnięcia celów przez firmę – pracę.

Najlepiej podróże incentive opisują następujące cechy:

Podróż incentive jest nagrodą za ponadprogramowy udział w pomnażaniu majątku firmy, cechuje ją to, że jest ekskluzywna, droga, dostępna dla wąskiego grona pracowników, a celami podróży są miejsca nietypowe, odległe i bardzo często egzotyczne. Turystyka motywacyjna to też swego rodzaju proces lojalnościowy. Dzięki incentive pracownik bardziej przywiązuje się do firmy oraz lepiej utożsamia się z jej celami, zostają też wyzwolone pozytywne emocje, które kojarzą się z pracodawcą.

Głównymi różnicami między wycieczką incentive a zwykłą wycieczką turystyczną są:

  • Podróże incentive organizowane są do miejsc egzotycznych, ciekawych, niedostępnych dla zwykłych turystów. Atrakcje na takich wycieczkach często bywają nawet niebezpieczne (cross road, skoki ze spadochronem). Dodatkowo zabiera się pracowników na imprezy o znaczeniu międzynarodowym, a także organizuje się spotkania z celebrytami czy osobami ważnymi dla branży. W odróżnieniu od turystyki motywacyjnej, głównym składnikiem zwykłej turystyki jest po prostu miejscowość o walorach turystycznych.
  • Koszty wyjazdu incentive są wyższe niż w przypadku zwykłe turystyki, a wyjazd trwa zazwyczaj dłużej.
  • Atrakcje zawierające się w turystyce motywacyjnej są ekskluzywne, m.in. nurkowanie, skoki spadochronowe, międzynarodowe imprezy. Głównymi atrakcjami przy zwyczajnej turystyce są zabytki oraz zwiedzanie miejscowości z przewodnikiem.

 

Pamiętajmy o tym, żeby wycieczki typu incentive travel zamawiać w wyspecjalizowanych biurach podróży (np. tu) lub profesjonalnych agencjach eventowych, które posiadają uprawnienia organizatora turystyki. Odpowiednio zorganizowany wyjazd, chroni nas przed katastrofą i oddając jego organizację w ręce specjalistów mamy pewność, że będzie udany.

Przykłady wycieczek

A gdzie możemy zabrać swoich pracowników? Możliwości są praktycznie nieograniczone, najważniejsza jest oryginalność, kreatywność oraz duża ilość wrażeń. Poniżej znajdziecie przykłady.

Most obu Ameryk

Panama to łącznik obu Ameryk, to w niej dokonano wielkiego przełomu inżynierskiego, jakim był Kanał Panamski, który spowodował, że droga morska z Nowego Jorku do San Francisco, skróciła się 14 500 km. Budowa kanału trwała 33 lata i pochłonęła około 25 tysięcy ofiar. Jednak Panama jako kraj zyskała na tym i stanęły przed nią większe możliwości rozwoju. W planie wycieczki po kraju znajdą Państwo zwiedzanie stolicy, czyli Panama City, która łączy w sobie panamskie, indiańskie korzenie w dzielnicy Panama La Vieja z nowoczesną metropolią. Stare miasto pełne jest domów w stylu hiszpańskim oraz kościołów i kaplic pamiętających czasy kolonialne. Inne atrakcje w planie 7-dniowej wycieczki to zapoznanie się z plemieniem Embera, zamieszkującym w głębi lasu deszczowego czy zwiedzanie ruin fortu San Lorenzo, wpisanego na listę UNESCO.

Tu zaczyna się Zachód

Amerykańska, północna część Gór Skalistych to niepowtarzalne piękno natury, która w tych miejscach wydaje się potężna i ogromna. Stany Dakota, Wyoming, Idaho czy Utah to miejsca, gdzie znajdują się najstarsze i najpiękniejsze amerykańskie parki narodowe jak Yellowstone, Glacier czy Grand Teton. Wycieczka rozpoczyna się w Rapid City, jednym z największych miast południowej Dakoty i toczy się przez największe parki narodowe oraz atrakcje regionu, kończąc w Salt Lake City w stanie Utah. Po drodze Mount Rushmore, Yellowstone oraz Grand Teton.

 

Dodaj komentarz

Top