Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Historia sukienki

sukienki

Sukienka – nieodłączny element garderoby każdej kobiety. Nawet miłośniczki spodni posiadają w swojej szafie choć jedną sukienkę. Obecnie, producenci prezentują wiele rodzajów tego stroju, a w modzie zaobserwować można wiele. Bardzo często dawne modele sukienek stają się inspiracją dla współcześnie tworzących projektantów. Dlatego warto dowiedzieć się, jaka jest historia sukienki.

Jak było kiedyś?

Dawniej, sukienki miały formę gorsetu, na który nakładana była dodatkowa warstwa – sukienka. Było to niezmienne aż do dwudziestego wieku. Ten piękny strój, który zawsze towarzyszył kobiecie, był odzwierciedleniem zamożności, ale również nastroju, czy sytuacji, w jakich kobiety się znajdowały. Do szesnastego wieku na suknię składało się wiele warstw materiału, który nakładany był na sztywny gorset, natomiast w pierwsza połowa szesnastego wieku przyniosła pewną odmianę. Zniknęły warstwy wierzchnie, a część zewnętrza sukni zaczęła łączyć się z pięknym, ozdobnymi, szerokimi gorsetami. Z siedemnastym wiekiem nadszedł przepych, nasycenie barw i cudownych ozdób. Suknie w baroku były duże, rozłożyste oraz posiadały wiele falban, które dodatkowo poszerzały suknie. Aby zwiększyć efekt w osiemnastym wieku dołączono panier, czyli obręcz, która poszerzała i utrzymywała suknie w większym rozłożeniu.

Rewolucja francuska również miała wpływy na rozwój sukienki. Pojawiły się dwa nowe rodzaje. Jeden z nich to tzw. deshambilles. Składały się one na liczne marszczenia, a także długie treny. Kolejnym modelem była sukienka, która posiadała plisy na bokach talii, czyli ala’francaise. Wiek dwudziesty to pewna rewolucja, ponieważ kobiety przestały tak bardzo zwracać uwagę na wygląd, a bardziej zainteresowały się wygodą. W latach dwudziestych sukienki były proste i pozbawione usztywnień. Sięgały kolan i odsłaniały ramiona, a więc moda kobieca zaczęła pozwalać na więcej. Lata pięćdziesiąte to powrót eleganckich i dopasowanych sukienek. Ich góra była zazwyczaj dopasowana, a dół rozkloszowany. Suknie te do tej pory kojarzą się kobiecością, subtelnością oraz klasą.

Jak jest teraz?

Obecnie, poza sukniami, dużą część w damskiej garderobie zajmują spodnie. To one częściej wybierane są przez kobiety ze względu na wygodę. Jednak to suknia towarzyszy im podczas najważniejszych okazji. Suknia z odpowiednimi dodatkami może inspirować innych, przyciągać uwagę, dodawać kobiecie pewności siebie i odwagi. Wielość modeli jakie dostępne są teraz na rynku sprawia, że każda kobieta może wybrać odpowiednią dla siebie. Zmienił się również sposób kupowania. Sukienki coraz częściej można kupić w sklepach internetowych, np. http://www.vubu.pl/pol_m_DLA-NIEJ_Odziez-damska_Sukienki-614.html.

Dodaj komentarz

Top