Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Emolienty – ich skład, działanie i zastosowanie

Na rynku kosmetyków można znaleźć bardzo wiele preparatów służących do pielęgnacji skóry w różnych aspektach. Coraz bardziej popularnymi produktami tego typu, lansowanymi przez media i portale internetowe, są emolienty.

Czym są emolienty?

Emolienty to specjalistyczne preparaty, do stosowania zewnętrznego, których zadaniem jest natłuszczenie, nawilżenie oraz zwiększenie elastyczności skóry. Powszechnie znane jest także ich działanie antyzapalne i przeciwświądowe. Emolienty można nabyć w formie kremów, maści i lotionów. Ich rosnąca popularność wynika z niezwykłych właściwości i unikalnego składu. Zawierają one bowiem wyłącznie takie składniki, które nie będą w żaden sposób szkodziły skórze. Dlatego są polecane przez wielu dermatologów.

Jaki jest skład emolientów?

W skład emolientów wchodzą przede wszystkim lipidy będące elementem naskórka, czyli fosfolipidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe oraz węglowodory w formie skwalenów. W liście składników emolientów można odnaleźć także glicerynę, polialkohole, pochodne mocznika oraz substancje naturalne, takie jak wazelina czy lanolina.

Większość emolientów to preparaty, które są pozbawione substancji zapachowych, sztucznych barwników oraz środków konserwujących. Dzięki temu po ich zastosowaniu nie występują groźne dla skóry reakcje alergiczne.

Jak działają emolienty?

Działanie emolientów polega m.in. na przyciąganiu cząsteczek wody, które są zlokalizowane w nieco głębszych warstwach naskórka, związaniu ich oraz utrzymaniu w warstwie rogowej. Emolienty oprócz tego odbudowują naskórek, dostarczając składniki lipidowe i białkowe. Chronią go dzięki temu przed dostaniem się do niego niepożądanych substancji pochodzących z zewnątrz i regenerują go, przez co zaczyna on z powrotem samodzielnie produkować substancje, które wchodzą w skład naturalnego płaszcza lipidowego. Stosując bowiem w trakcie codziennych czynności higieny osobistej, mydło lub żel pod prysznic, zmywa się naturalne substancje obecne w skórze.

Kiedy warto jest zastosować emolienty?

Emolienty znajdują przede wszystkim zastosowanie w przypadku osób, które posiadają skórę suchą, wrażliwą oraz skłonną do podrażnień i alergii. To także preparaty, których używanie wskazane jest w stosunku do osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Stanowią one niekiedy zasadniczy element terapii takich chorób. Codzienna pielęgnacja skóry z wykorzystaniem emolientów może w znaczący sposób poprawić wygląd skóry i złagodzić objawy związanych z nią schorzeń.

Jest wiele firm oferujących emolienty, przykładem może być choćby A-Derma

Dodaj komentarz

Top