Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Co dzieje się z maluszkiem w 33 tygodniu ciąży?

33 tydzień ciąży przypadający na ósmy miesiąc to czas, gdy dokonuje się przełom w rozwoju ostatniego ważnego narządu. Chodzi o płuca. Dziecko przygotowuje się do przestawienia z wód w organizmie matki na powietrze poza nim.

Już nie kokos, a ananas

Maluch, który w 30 tygodniu ciąży przypominał kokosa, w 33 tygodniu przypomina ananasa. Jego rozmiar nieustannie się zwiększa, ale na tym nie koniec. Ważący 2 kilogramy płód, do porodu prawdopodobnie przybierze kolejne 2 kilogramy. Pomimo przybierania na wadze, to nie tyle wzrost charakteryzuje 33 tydzień ciąży, ile rozwój. Dziecko bowiem rozmiarami zbliża się do rozmiarów noworodka, ale wciąż rozwijają się jego organy.

 

Czas na płuca

Podczas gdy swoje punkty przełomowe w rozwoju przekroczyły tak ważne narządy jak serce i mózg, to płuca dopiero ten punkt przekraczają. 33 tydzień ciąży stanowi zatem okres intensywnego kształtowania się ostatniego z ważnych narządów – płuc. Oznacza to, że dziecko przygotowuje się do opuszczenia organizmu matki, a co za tym idzie porzucenia wody na rzecz powietrza. W efekcie zmniejsza się ilość wód płodowych, a ich miejsce zajmuje coraz większy maluch. Matka może więc wówczas coraz dobitniej czuć obecność dziecka pod swoim sercem. Co ciekawe, taki układ rzeczy stanowi poniekąd dowód na ewolucję świata organicznego, który wyszedł ze środowiska wodnego i wkroczył w środowisko lądowo-powietrzne.

 

Dziecko w 33 tygodniu ciąży

Oprócz płuc nadal rozwija się mózg. Na tym etapie chodzi głównie o ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę. To właśnie teraz kształtuje się zdolność łączenia głosek w słowa, a słów w zdania, przydatna już po wyjściu na świat. Maluch widzi już otaczający go świat – póki co niewiele, ale po opuszczeniu brzucha matki ujrzy zdecydowanie więcej. Ponadto słyszy – matka może więc specjalnie dla niego puszczać muzykę. To wszystko za sprawą intensywnego rozwoju kory mózgowej. Kształtują się również mięśnie, a kości stają się twarde. Zbytnie skostnienie nie dotyczy jednak jeszcze czaszki. Pod skórą gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej, przez co nienarodzone dziecko coraz bardziej przypomina dziecko narodzone. Niemowlaki, które słyną ze swojej gładkości, nabierają jej w 33 tygodniu ciąży. Wcześniej ze skórą pomarszczoną, teraz już z gładką, mogą spokojnie ruszać na podbój świata.

 

Matka w 33 tygodniu ciąży

33 tydzień ciąży to czas, kiedy ilość płynu owodniowego osiąga maksimum, ale zaczyna jednocześnie minimalnie i systematycznie się zmniejszać, aż do samego porodu. Fakt ten, w połączeniu z coraz bardziej rozciągniętą macicą i ruchami dziecka, powoduje wiele dolegliwości dla matki. Zgaga, uciskany pęcherz moczowy, bóle pleców, zachwianie równowagi, czy obrzęg nóg a nawet rąk – to najsłynniejsze z nich. Warto jednak przede wszystkim pamiętać o nasilających się wówczas skurczach Braxtona-Hicksa. To skurcze, które zwłaszcza debiutująca matka, może pomylić ze skurczami porodowymi. Mogą one zyskiwać na bolesności i regularności. Nie należy panikować, aczkolwiek w razie większych wątpliwości należy udać się do lekarza.

 

Dodaj komentarz

Top