Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Dwa rodzaje środków do ochrony drewnianych mebli ogrodowych

Opady deszczu, intensywne światło słoneczne oraz poranna rosa to te czynniki, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na wygląd drewna i wykonanych z niego przedmiotów tj. stoły, ławy czy krzesła. Pod wpływem działania powyższych czynników drewno szybko traci pierwotny, atrakcyjny dla oka wygląd – zmienia kolor i strukturę. Na powierzchni drewnianych mebli zaczyna pojawiać się zielony osad (mchy i porosty), drewno zaczyna puchnąć i mięknąć, z czasem ulegając całkowitemu rozkładowi. Na szczęście efekt ten można w prosty sposób powstrzymać. Wystarczy stosować odpowiednie preparaty ochronne do drewna tj. popularne lakierobejce lub impregnaty ochronno-dekoracyjne marki Sadolin.

Podstawowy podział środków stosowanych do ochrony mebli ogrodowych to właśnie podział na te dwie grupy produktów. Lakierobejce wykorzystuje się głównie do zabezpieczania gładkich powierzchni drewnianych. Impregnaty ochronno-dekoracyjne stosowane są przede wszystkim do zabezpieczania drewna szorstkiego lub drewna o naturalnie niezbyt gładkiej powierzchni. Oczywiście w zależności od własnych potrzeb tego typu środki można stosować wymiennie. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty jak lakierobejce tworzą na powierzchni drewna widzialną powłokę, natomiast impregnaty ochronno-dekoracyjne wnikają w strukturę drewna, w zasadniczy sposób nie wpływając na poziom jego gładkości, ale podkreślając jego charakterystyczny kolor. Obie grupy preparatów ochronnych sprzedawane są przez wspomnianą już wcześniej markę Sadolin. Firmę specjalizującą się w produkcji środków przeznaczonych do ochrony drewna – do drewnianych mebli ogrodowych, do elewacji budynków oraz innych elementów drewnianych stosowanych wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.sadolin

Odpowiednio zabezpieczone meble ogrodowe pozostaną atrakcją każdego ogrodu przez wiele kolejnych sezonów. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepsze jakościowo impregnaty i lakierobejce Sadolin z czasem ulegają zużyciu. Meble co kilka lat powinny być zatem na nowo zaimpregnowane odpowiednim preparatem. Przed jego użyciem powierzchnię drewnianych mebli należy oczyścić ze starych warstw lakieru, farby lub innego rodzaju zanieczyszczeń, używając papieru ściernego. Można zrobić to ręcznie lub przy pomocy specjalistycznych urządzeń tj. szlifierki. Później pozostaje jedynie nałożenie warstwy Sadolinu lub innego środka ochronnego dowolnego producenta, do jakości którego mamy pełne zaufanie. Systematyczne odnawianie drewnianych mebli wystawionych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych sprawi, że zawsze będą one fantastyczną ozdobą każdego ogrodu, balkonu lub tarasu.

Dodaj komentarz

Top