Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Dwa miasta w jednym

Bielsko- Biała to jedno z najpiękniejszych, ale też formalnie najmłodszych miast Polski. Łatwo się domyśleć, że miasto powstało z połączenia dwóch miejscowości: Bielska i Białej, których historia sięga aż XIV i XVI wieku. Miasta połączyły się dopiero w 1951 roku.

Bielsko- Biała jest położona w uroczym rejonie kraju, czyli na Podbeskidziu. Obszar ten jest co roku tłumnie odwiedzany przez turystów, na których czekają liczne szlaki, drogi rowerowe, miejsca noclegowe i schroniska, a także całoroczne ośrodki, w których jest przeprowadzana rehabilitacja. Bielsko- Biała przyciąga także licznymi zabytkami, które znajdują się nie tylko na terenie miasta, ale także w przylegających miejscowościach. Zimą do miasta zjeżdżają się miłośnicy białego szaleństwa, ponieważ znajdują się tutaj wyciągi i stoki narciarskie.

Z racji swojego położenia, miasto jest bardzo cenione przez kuracjuszy, którzy chcą podreperować zdrowie, lub poddać się fachowej rehabilitacji. W Bielsko- Białej znajdują się uzdrowiska, które po latach bezczynności zostają przejmowane przez prywatnych inwestorów chcących przywrócić dawny blask budynkom. Z racji pięknej okolicy, na terenie miasta znajdują się także ośrodki, które łączą przyjemne z pożytecznym, czyli wypoczynek ze sportem. Ma to bardzo dobre działanie terapeutyczne i pomaga aktywnie spędzać czas w każdym wieku. Od odpowiedniej dawki ruchu również zależy efektywna rehabilitacja. Bielsko- Biała była bardzo popularnym kurortem w latach 60’ i 70’ubiegłego wieku za sprawą sanatoriów, które powstały na jej terenie. Do dzisiaj miasto jest odwiedzane przez seniorów, którzy szukają tu ukojenia dla ciała, a także pragną wzmocnić swoje siły witalne. rehabilitacja bielsko-biała

Śląsk jest niesłusznie postrzegany jako miejsce, w którym ciężko prowadzić zdrowy tryb życia. Tymczasem, prócz sanatoriów, uzdrowisk i ośrodków rehabilitacji w Bielsku- Białej powstało aż 96 różnych organizacji sportowych, min. zrzeszających zawodników grających w siatkówkę, tenisa stołowego, uprawiających biegi, lekkoatletykę, a nawet pasjonujących się lataniem. Miasto jest przystosowane do przyjmowania zarówno ludzi schorowanych, rodzin z dziećmi, jak i ludzi aktywnych i młodych. Najlepszym dowodem mogą być wyciągi (np. kolej linowa na Szyndzielinę), które ułatwiają podziwianie wspaniałych widoków także tym mniej sprawnym turystom poddającym się min. rehabilitacji w Bielsku- Białej.

Ogromną ciekawostką jest fakt, że oba miasta były przed wojną prawdziwą mieszanką religijną, w której obok siebie żyli katolicy, baptyści, zielonoświątkowcy, adwentyści, ewangelicy oraz wyznawcy innych odłamów chrześcijaństwa, a także Żydzi. To prawdziwy wyjątek wśród przedwojennych miast, po którym pozostały wspaniałe pamiątki w postaci świątyń.

2 thoughts on “Dwa miasta w jednym

Dodaj komentarz

Top