Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Drzwi zewnętrzne – na jakie się zdecydować

Kupno domu, apartamentu lub mieszkania wiąże się z tym, że miejsce to stanie się naszymi przysłowiowymi czterema kątami. Za ich strzeżenie odpowiadają drzwi. Właśnie dlatego ich wybór powinien stanowić priorytet przy urządzaniu swojego nowego przybytku. 

Drzwi zewnętrzne a drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne, które strzegą wejścia do konkretnych pomieszczeń w domu, różnią się od drzwi zewnętrznych, które strzegą wejścia do samego domu, kilkoma ważnymi parametrami. Cztery najważniejsze z nich to: szerokość drzwi, wysokość drzwi, współczynnik przenikania ciepła przez drzwi oraz izolacyjność akustyczna drzwi. Niezależnie jednak od rodzaju drzwi, zewnętrznych czy wewnętrznych, warto zwrócić uwagę, aby oprócz właściwego spełniania swoich funkcji, pasowały one również jak najlepiej do stylizacji domu.

 

Specyfika drzwi antywłamaniowych

Kiedy drzwi antywłamaniowe stanowiły rarytas. Obecnie niemal wszystkie drzwi wytwarza się jako drzwi antywłamaniowe. Drzwi antywłamaniowe dzielą się jednak na trzy klasy. Klasa A i klasa B oznaczają, że drzwi mają jedynie podwyższoną odporność na włamanie, natomiast klasa C oznacza, że drzwi są typowo antywłamaniowe.

 

Parametry drzwi

Właściwa szerokość oraz wysokość, właściwy współczynnik przenikania ciepła U, a także właściwa izolacyjność akustyczna w drzwiach sprawiają, że drzwi uchodzą za idealne. Wybór drzwi i ich parametrów niech warunkuje oczywiście dom i aspekty z nim związane. Szeroką ofertę drzwi znaleźć można na przykład na stronie http://anexokna.pl/.

 

  1. Parametry szerokości oraz wysokości drzwi:

Standardowe wymiary drzwi wynoszą 90 centymetrów szerokości i 201 centymetrów wysokości, a więc tyle, aby niemal każdy mógł przez nie swobodnie przejść. Ich optymalna szerokość wynosi 90 centymetrów lub ponad 90 centymetrów po zamontowaniu ościeżnicy, generalna szerokość powinna wynosić około 15 centymetrów więcej. Ich wysokość powinna z kolei wynosić 201 centymetrów lub ponad 201 centymetrów po zamontowaniu ościeżnicy, generalna wysokość powinna wynosić około 7 centymetrów więcej.

 

  1. Parametr współczynnika przenikania ciepła U w drzwiach:

Współczynnik przenikania ciepła U stanowi przepuszczalność ciepła przez drzwi. Średnia współczynnika U wynosi mniej więcej 1-2/ W/(m2*K). Wszystko zależy jednak od rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane drzwi.

 

  1. Parametr izolacyjności akustycznej w drzwiach:

Izolacyjność akustyczna to przepuszczalność dźwięków. Izolacyjność akustyczna wynosi przeważnie 30 decybeli. Nie uchodzi to jednak za regułę, efektem czego spotyka się drzwi o wyższej izolacyjności akustycznej.

 

Dodaj komentarz

Top