Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Dopłaty do domów energooszczędnych – sposób na dotacje od państwa

Tradycyjne budownictwo stopniowo jest wypierane przez te energooszczędne, które choć do Polski trafiło nieco później, niż do sąsiadujących krajów, rozwija się prężnie i jest coraz bardziej popularne. Domy energooszczędne przy budowie są znacznie droższe, jednak ich późniejsze utrzymanie generuje znacznie mniejsze koszty.

Ze względu na to, że dzięki około 3 razy mniejszemu zużyciu energii są przyjazne dla środowiska, państwo oferuje dotacje do budowy energooszczędnych budynków.

Starając się o dopłatę do budowy energooszczędnego domu należy spełnić szereg wymagań. Dotyczą one przede wszystkim  standardu budynku. Zależnie od jakości wykonania można uzyskać różnej wysokości dopłaty:

– do 30000 zł za dom energooszczędny  w standardzie NF40;

– do 50000 zł za dom pasywny w standardzie NF15;

– do 11000 za zakup mieszkania w energooszczędnym budynku.

Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje przeznaczenie na dotacje dla indywidualnych przedsiębiorców 300 mln zł, a jego koniec przewidziany jest w 2018 roku.

O dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego może starać się osoba fizyczna budująca dom jednorodzinny lub kupująca lokum do dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. Wymagania, jakie musi spełniać to:

– dysponowanie pozwoleniem na budowę, posiadanie prawa do nieruchomości, na której ma powstać budynek;

– posiadanie uprawnienia do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z budynkiem lub wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że aby móc starać się o dotację na budowę domu należy zaciągnąć kredyt bankowy. Zwrot części poniesionych za budowę kosztów odbędzie się po zakończeniu budowy i potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych oszczędności energii. Zwrot będzie transakcją bezgotówkową- kwota przelana zostanie bezpośrednio na konto beneficjenta jako spłata kredytu hipotecznego. Lista banków, w których należy zaciągnąć kredyt, aby móc starać się również o dotację, została opublikowana przez NFOŚiGW i zawiera  banków.

Więcej o dopłatach NF40.

Dodaj komentarz

Top