Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Jak dobrać stolik kawowy do wnętrza

Urządzanie salonu musimy rozpocząć od wyboru odpowiednich mebli podstawowych, dopiero pod ich kątem dobieramy meble uzupełniające i dodatki. Jednym z takich elementów jest stolik kawowy, który łączy funkcję praktyczną z ozdobną.

Mały stolik w salonie nie powinien wtapiać się w otoczenie, ale w pewien sposób wyróżniać. Ma być ciekawym dopełnieniem lub wręcz przeciwnie- stanowić wyrazisty akcent. Mały mebel, a potrafi zmienić odbiór wnętrza, wnieść lekkość, nowoczesność lub nieśmiertelną klasykę.

Do łask powróciły prostokątne i kwadratowe blaty. W takich modelach podstawą powinna być metalowa rama, drewniane lub plastikowe nogi. Tworzywo sztuczne zalecane jest do wnętrz nowoczesnych, w których plastik nie będzie gryzł się np. z klasycznymi meblami o roślinnych zdobieniach. Na topie są blaty wykonane z tafli szkła (przezroczystego lub mlecznego). Możemy również zamówić szkło fabrycznie spękane, co stanowi dodatkowy efekt dekoracyjny (a przy tym też wpływa na podniesienie ceny).

Stolik kawowy RHONDA
Stolik kawowy RHONDA to niepozorny dodatek, który ociepli wnętrze

Niedawno modny stał się styl skandynawski i prowansalski, który odnosi się do natury. Wnętrza są urządzone ciepło, przytulnie, w pastelowych kolorach, bieli i pełne naturalnych akcentów, surowego drewna, skór itd. Do takich pomieszczeń najlepsze są stoliki o okrągłym blacie, niewielkie, z ciekawie wykonaną podstawą. Do stylu skandynawskiego pasuje zwłaszcza stolik kawowy RHONDA z litego drewna o pięknym usłojeniu.

Do wnętrz futurystycznych, nowoczesnych, loftów i stylu industrialnego pasują stoliki produkowane z metalu. Projekty niektórych z nich zostały zainspirowane meblami, które niegdyś można było spotkać w fabrykach i magazynach.
Jeżeli nasz salon jest urządzony w stylu rustykalnym, czy kolonialnym, ponownie najlepiej wpasuje się w niego drewno. Obie stylistyki wykorzystują drewno, jednak z reguły jest ono wykończone, malowane, lakierowane, choć rysunek drewna wciąż jest widoczny. Bejcowane i lakierowane meble warto przełamać naturalnym akcentem, surowym, jasnym drewnem. Stolik kawowy RHONDA będzie dopełniał wizualnie wnętrze, a jednocześnie wyróżni się na tle ciemniejszych mebli, przełamie ciężką stylistykę rustykalną.

Kwestia estetyki jest niezwykle ważna, jednak warto również zwrócić uwagę na inne elementy, głównie ocenić jego praktyczność:

  • wysokość – nie może być niższy niż kanapa, z której będziemy sięgać do blatu,
  • długość i szerokość – stolik musi być krótszy niż sofa,
  • waga – bardzo istotna w domach, w których kanapa w salonie służy również do spania,
  • dodatki – np. półka (jeżeli lubimy odkładać na stolik drobiazgi, gazety, pilota.

Dodaj komentarz

Top