Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Dlaczego warto serwisować klimatyzację w samochodzie?

W upalne, letnie dni, jazda samochodem bez sprawnej klimatyzacji, potrafi być prawdziwą udręką, zwłaszcza, gdy musimy ruszyć w dłuższą podróż. Odpowiednia temperatura w trakcie prowadzenia samochodu, w znacznym stopniu wpływa na komfort kierowcy, a co za tym idzie na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego właśnie, sprawna klimatyzacja, okazuje się być ważnym elementem każdego auta. Jednak by działała, jak należy, wymaga od właściciela regularnego serwisowania.

Nie tylko latem

By funkcjonować odpowiednio, klimatyzacja musi być regularnie używana, przez przynajmniej 10 minut w tygodniu. Wszystko dlatego, że poza substancją chłodzącą w urządzeniu znajduje się olej – którego głównym zadaniem jest smarowanie sprężarki. Dlatego właśnie, chcąc zapewnić jej bezawaryjne działanie, należy od czasu do czasu włączać układ, tak by zapewnić mu odpowiednie nasmarowanie. Wielu kierowców, ogranicza działanie klimatyzacji jedynie do chłodzenia, zapominając o tym, że wysusza ona powietrze. Dlatego właśnie, warto z niej korzystać także zimą – dzięki temu zniwelujemy zgromadzoną w aucie wilgoć i ograniczymy parowanie szyb.

Regularne czyszczenie to podstawa

Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale dodatkowo oczyszcza je z pyłków, drobnoustrojów czy kurzu, dzięki czemu tak kierowca, jak i pasażerowie oddychają czystym powietrzem. Jednak trzeba pamiętać, że ów bakterie i nieczystości, osadzają się na filtrach i zakamarkach urządzenia, gdzie mają doskonałe warunki do rozwoju. Gdy już urosną w siłę, mogą stać się przyczyną alergii lub innych groźnych chorób, jak chociażby zapalenie płuc. Dodatkowo, zanieczyszczona klimatyzacja, może powodować inne niepożądane skutki, takie jak pieczenie lub łzawienie oczu, kaszel czy drapanie w gardle. Są to kolejne argumenty, przemawiające za regularnym serwisowaniem klimatyzacji. Ważne, by auto oddać w ręce fachowców, którzy nie tylko wymienią substancje chłodząca, ale także oczyszczą i wymienią filtry.

Powiedz nie, grzybom i pleśni

Jeżeli pozostawimy klimatyzację samą sobie, możemy być pewni, że za jakiś czas wyczujemy nieprzyjemną woń, wydobywającą się z otworów wentylacyjnych. Będzie ona oznaczać, nie mniej ni więcej, że grzyby na dobre zagościły w klimatyzacji naszego pojazdu. Nie warto więc czekać, aż wyczujemy ten odrzucający odór i zawczasu zająć się oczyszczeniem całego układu.

Eksperci zalecają, by przynajmniej raz do roku zdezynfekować i oczyścić klimatyzację, pamiętając przy tym, że jej samodzielne czyszczenie, przy użyciu jedynie dostępnych od ręki preparatów, jest mało skuteczne, głównie dlatego że nie docierają one do wszystkich zakamarków układu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc oddanie naszego auta w ręce profesjonalistów, którzy wyczyszczą cały układ za pomocą parownika.

Co i kiedy należy wymienić?

Pierwszym elementem, wymagającym regularnej wymiany są filtry, które z czasem zapychają się zatrzymując w sobie kurz i drobnoustroje. Jeżeli poruszamy się po asfaltowych drogach, filtry należałoby wymieniać co 2 lata lub co 30 tysięcy kilometrów, jednak te wartości zmniejszają się w przypadku jazdy po szosach czy drogach gruntowych.

Z podobną częstotliwością powinno się wymieniać chłodziwo w układzie. W ciągu roku, traci ono bowiem od 10 do 15% objętości, co gorsza, przy utracie połowy chłodziwa, wydajność całego układu może spaść o nawet 75%.

Podsumowując

To, że należy regularnie czyścić i serwisować klimatyzację, jest chyba oczywiste (sprawdź serwis klimatyzacji w Almot Auto). Nie jest to bowiem jedynie kwestia sprawnego urządzenia, ale także zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa – tak kierowcy jak i pasażerów.

Największe zalety sprawnego i czystego układu klimatyzacyjnego to:

  • Cicha praca układu
  • Optymalna temperatura w pojeździe
  • Brak nieprzyjemnych czy drażniących zapachów
  • Czyste powietrze

Dodaj komentarz

Top