Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Jest wiele czynników, które negatywnie lub pozytywnie wpływają na zasypianie, a później jakość snu, ponieważ nawet jeżeli uda nam się zasnąć, to nie wyśpimy się, kiedy sen będzie płytki i będziemy się w nocy często przebudzać. Niestety, często nieświadomie, popełniane błędy mogą tylko zasypianie utrudniać. Z drugiej strony często ciężko jest znaleźć powód bezsenności albo radzić sobie z nim. Jak domyślić się, że coś może źle wpływać na nas i sprawiać, że nie możemy zasnąć? Pierwszym małym sukcesem jest znalezienie problemu, następnie należy tylko sobie z nim radzić i niwelować jego występowanie.

problemy z zasypianiemNajgorszą sytuacją jest ta, kiedy czujemy zmęczenie i senność, ale mimo wszystko nie możemy zasnąć. Niby wszystko jest dobrze, ale problemy z zasypianiem nie ustępują. Należy zwrócić uwagę na swoje samopoczucie. Niemożność zaśnięcia jest często powodowana podłożem emocjonalnym. Krótkotrwałe problemy z zasypianiem często zdarzają się przed ważnymi dla nas wydarzeniami, na przykład trudnym egzaminem lub wyjazdem za granicę. Jako, że są to zjawiska krótkotrwałe, to zazwyczaj szybko się kończą i nie trwają dłużej niż jedna, dwie noce. Różnicą jest długotrwały problem z zasypianiem, wtedy należy się zastanowić, co powoduje taką sytuację. Choroby psychiczne (na przykład depresja), zaburzenia lękowe lub częsty w obecnych czasach stres to sprzymierzeńcy problemów z zasypianiem. Doświadczenie kontuzji lub przewlekłych bóli również są dosyć częstymi przyczynami. Nie należy tego jednak bagatelizować, sam fakt występowania jakiś dolegliwości powinien nas skierować wprost do lekarza. Niestety jednak długotrwałe problemy z zasypianiem odbijają się bardzo mocno na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Trudno określić ile godzin snu potrzebuje człowiek, aby wyspać się idealnie. To jest pojęcie bardzo indywidualne i nie można w stu procentach określić, jaki czas jest idealny dla każdego. Czasami można spać osiem godzin i się nie wyspać, czasami pięć i być wyspanym, jak nigdy. Dużym plusem jest przyzwyczajenie organizmu do stałych godzin snu. Taki zabieg może skutecznie zmniejszyć problemy z zasypianiem. Stała pora chodzenia do łóżka i zasypiania jest rozwiązaniem genialnym. Jeżeli dodatkowo się zrelaksujemy i wyciszymy to polepszymy jakość snu. Problemy z zasypianiem mogą się pojawić przez tryb życia, jaki prowadzimy.

Ciężka i stresująca praca nie pomaga ani trochę. Należy więc zadbać o to, żeby po przyjściu z pracy odpocząć, resztę dnia spędzić miło i niczym się nie zamartwiać. Z drugiej strony pomóc może przytulność sypialni. Wybranie odpowiednich kolorów i wyposażenia oraz pościeli, z masą kolorowych poduszek, wprawi organizm w senność. Ważne, żeby łóżko służyło tylko do spania. Nie jedzmy w nim, nie grajmy na komputerze czy telefonie. To ułatwi zasypianie. Złem jest hałasujący, świecący zegar, który w dodatku jest widoczny. Sprawia on, że odliczamy godziny dla snu. To z kolei nie pomaga w zasypianiu ani trochę.

One thought on “Dlaczego nie mogę zasnąć?

Dodaj komentarz

Top