Jesteś tutaj
Strona główna > Kultura

Deep Purple – pionierzy heavy metalu

Historia zespołu rozpoczyna się w 1968 roku w Hertfordshire. Wraz z Led Zeppelin oraz Black Sabbath uważani są za pionierów w heavy metalowym graniu. Deep Purple znalazło się również w księdze Guinessa jako Najgłośniejszy zespół świata. Grupa do tej pory sprzedała 100 milionów albumów na świecie i jest jednym z najbardziej wpływowych zespołów grających hard rocka. Już 23 i 24 maja będziemy mogli pożegnać Deep Purple, którzy pożegnalną trasą kończą swoją działalność. 23 maja odbędzie się koncert w łódzkiej Atlas Arenie, a 24 maja w katowickim Spodku.

Powstanie zespołu

Początki grupy były dość burzliwe i dochodziło do wielu roszad wśród muzyków. Zespół zaczął występować pod nazwą Deep Purple w 1968 roku i pochodzi ona od standardu muzycznego, uwielbianego przez dziadków Ritchie’ego Blackmore’a. Na początku brzmienie zespołu było związane z rockiem głównego nurtu. Dwa początkowe albumu dobrze sprzedawały się w USA, ale nie zostały zauważone w Wielkiej Brytanii.

Pionierzy heavy metalu

Prawdziwa sława grupy zaczęła się w 1970 roku w wyniku ukształtowania ostatecznego, charakterystycznego brzmienia. Część krytyków nawet twierdzi, że ruch heavymetalowy wywodzi się od płyty Deep Purple in Rock, wydanej właśnie w 1970 roku. Dźwięki na tym sławnym krążku opierały się na złożonych solówkach gitarowych i organowych, skomplikowanych melodyjnych riffów, imitacjach, charakterystycznym śpiewie i solidnej sekcji rytmicznej. Większość przebojów grupy pochodzi z lat 1970-1973. Album Fireball z 1971 roku, jako pierwszy krążek grupy osiągnął 1 miejsce listy UK Albums Chart. Machine Head z 1972 roku uważany jest za największe osiągnięcie zespołu w jego dorobku, właśnie z tego wydawnictwa pochodzi najbardziej rozpoznawany utwór – Smoke on the Water. Zespół ciężko pracował, miał ciągle ogromne tempo pracy i prawie cały czas przebywał w trasie koncertowej, to i wiele innych czynników spowodowało, że w 1976 roku grupa się rozpadła. Evans w 1980 roku chciał reaktywować zespół, lecz brak wiedzy reszty członków o tym fakcie doprowadził do sprawy sądowej oraz grzywny dla Evansa.

Reaktywacja grupy

Prawdziwa reaktywacja zespołu nastąpiła w 1984 roku i nagrano wtedy dwa albumy studyjne tj. Perfect Strangers oraz The House of Blue Light. Grupa jednak ponownie nie miała szczęścia, co do stałości składu. W 1989 roku nastąpił kolejny rozłam spowodowany narastającym konfliktem między Gillanem i Blackmorem. W wyniku tego zdarzenia wokalista opuścił grupę. Nowy skład z Turnerem nagrał płytę Slaves & Masters – uważaną za najsłabsze wydawnictwo w dorobku grupy.

Od momentu dołączenia do zespołu Steve’a Morse’a skład grupy jest stabilny. Jedynym członkiem zespołu grającym nieprzerwanie od jego początku jest aktualnie Ian Paice.

Deep Purple zajął 22 miejsce w rankingu VH1’s Greatest Artists of Hard Rock, a w 2016 roku wprowadzony został do Rock and Roll Hall of Fame.

23 i 24 maja Najgłośniejszy zespół świata – Deep Purple pożegna się z fanami w dwóch polskich miastach. Być może to ostatnia okazja, aby usłyszeć muzyków na żywo w naszym kraju. Bilety na koncerty są już dostępne stacjonarnie oraz w Internecie.

Dodaj komentarz

Top