Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Na czym polega hydroterapia?

O niemal cudotwórczym działaniu wody wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak potrafią w pełni wykorzystać potencjał wody. Woda, podobnie jak powietrze, stanowi niezbędny element dla naszego życia. Należy ją nie tylko pić, ale też wykorzystywać w zabiegach.

Hydroterapia jako wodna fizjoterapia

Fizjoterapia to zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Fizjoterapia zapobiega postępom i nawrotom różnego rodzaju schorzeń, a w efekcie aktywności fizycznej. Hydroterapia, określana też jako wodolecznictwo oraz akwaterapia, jako jedna z gałęzi fizjoterapii w zabiegach wykorzystuje wodę. Lecznicze działanie wody podczas hydroterapii tkwi w odpowiedniej temperaturze wody oraz odpowiednim ciśnieniu wody używanej do terapii. Hydroterapia wykorzystuje wodę na cztery sposoby. Chodzi o ciśnienie hydrostatyczne wody, ciśnienie hydrodynamiczne wody, brak ciśnienia wody oraz wykorzystywanie wody za pomocą tkanin.

 

Hydroterapia a balneoterapia

Zdarza się porównywać hydroterapię do balneoterapii. Zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia, stanowią gałęzie fizjoterapii. Jedna i druga do zabiegów używa wody. W hydroterapii stosuje się zwykłą wodę, z kolei w balneoterapii stosuje się wody mineralne. W hydroterapii chodzi bowiem o właściwości fizyczne wody, a w balneoterapii o właściwości lecznicze wody. W ramach balneoterapii wykonuje się specjalne kąpiele w wodach mineralnych, picie wód mineralnych oraz inhalacje wodami mineralnymi. Tego typu zabiegów zażywa się między innymi w miejscowościach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju. Przeczytaj też na czym polega hydroterapia w Zatoce Piękna.

 

Przykłady zabiegów

Zabiegi hydroterapii to przede wszystkim kąpiele. Kąpiel zimna pomaga na wiele schorzeń, w tym na lepsze samopoczucie. Trwa od kilku sekund do 1 minuty. Jej temperatura wody wynosi od 8 do 20 stopni Celsjusza. Kąpiel chłodna pomaga przy otyłości oraz cukrzycy. Trwa od 5 minut do 15 minut. Jej temperatura wody wynosi od 20 do 27 stopni Celsjusza. Kąpiel letnia pomaga przy alergii, astmie, nadpobudliwości. Trwa od 10 do 20 minut. Jej temperatura wody wynosi od 28 do 33 stopni Celsjusza. Kąpiel gorąca pomaga przy wzburzonej nadpobudliwości. Trwa od 10 do 30 minut. Jej temperatura wody wynosi od 33 do 37 stopni Celsjusza.

Oprócz typowych kąpieli wyróżnia się też inne zabiegi. Kąpiel perełkowa uchodzi za jeden z najbardziej znanych i lubianych zabiegów hydroterapii. Stosuje się ją na reumatyzm, a także na generalne osłabienie i nerwicę. Trwa kwadrans i działa odprężająco. Masaż wirowy stanowi kolejny popularny zabieg hydroterapii. Poddaje mu się ręce i nogi przy takich schorzeniach jak żylaki, ból stawowo-mięśniowy oraz urazy. Trwa do pół godziny i poprawia krążenie. Słynne bicze wodne to też zabieg hydroterapii. Pomagają na reumatyzm, bóle stawowo-mięśniowe, a nawet na metabolizm. Trwają pięć minut i wspomagają odchudzanie.

Dodaj komentarz

Top