Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Czujniki – przegląd rodzajów czujników

W dzisiejszych czasach maszyny stają się coraz „inteligentniejsze”, potrafią analizować dane, wielkości fizyczne i otaczający świat, odpowiednio na te informacje reagując. Dla ludzi reagowanie na otoczenie, nie jest niczym nowym ani skomplikowanym, mamy oczy które dostarczają do mózgu niezbędne informacje, ten z kolei je analizuje, dzięki czemu możemy w odpowiedni sposób dostosować swoje zachowanie do otoczenia.

Jednak maszyny nie widzą, dlatego też, potrzebują specjalnego sygnału, aby ich „mózg”, czyli procesor, wydał odpowiednie polecenie. I tutaj swoje zastosowanie znalazły właśnie czujniki. Rozpoznając zaistniałe sytuacje, w odpowiedni sposób o niej informują, dzięki czemu maszyna może wykonać konkretną czynność.

Czujniki można podzielić, ze względu na ich zastosowanie, wyróżniamy 3 podstawowe typy.

Czujniki do pozycjonowania

Służą, do rozpoznawania pozycji otaczających je obiektów, w tej grupie wyróżniamy:

  • Czujniki indukcyjne

Czyli takie, które bezkontaktowo wykrywają metalowe przedmioty w swoim otoczeniu. Są bardzo powszechne w automatyce, gdzie kontrolują położenie lub przemieszczenie się danych części maszyny. Ich najważniejszym parametrem jest zasięg działania, który wynosi od 2mm do nawet 120 mm.

  • Czujniki pojemnościowe

Które potrafią wykrywać przedmioty niemetaliczne, dzięki czemu znalazły zastosowanie chociażby w papiernictwie. Wykorzystuje się je także do kontroli poziomu cieczy (np. paliwa w baku) lub substancji sypkich.

  • Czujniki magnetyczne

Reagują na magnesy trwałe. Swoje zastosowanie znalazły wszędzie tam, gdzie nie można zastosować czujników indukcyjnych – charakteryzują się też, prawie dwukrotnie większym zasięgiem. Stosuje się chociażby do wykrywania pozycji tłoka w cylindrach pneumatycznych.

  • Czujniki optyczne

Informują o przedmiotach znajdujących się na drodze wiązki światła, dzielą się na 3 typy- odbiciowy (nadajnik wysyła światło, a odbiornik rejestruje jego odbicie. Wykorzystywane chociażby jako czujniki parkowania), refleksyjny (działają podobnie do czujników odbiciowych, z tą różnicą, że wiązka światła skierowana jest na reflektor odbiciowy) oraz tzw. bariera świetlna (w której nadajnik i odbiornik znajdują się naprzeciwko siebie, reagują, gdy wiązka światła zostanie przerwana, spotkamy je np. w bramkach w metrze).

  • Czujniki mechaniczne

Są ostatnią deską ratunku i służą do wyłączania krańcowego maszyn. Pracują w układach sterowniczych i kontrolnych. W praktyce są dodatkowym zabezpieczeniem, w sytuacji, gdy pozostałe czujniki zawiodą.

Czujniki kontroli ruchu

Jak sama nazwa wskazuje, informują o ewentualnych zmianach położenia i wszystkich wykładni z tym związanych – jak chociażby prędkość. W tej grupie wyróżniamy:

  • Monitory prędkości

Wykrywają specjalny, metalowy element, zamontowany na obracającej się części maszyny i na tej podstawie określają prędkość. Łączą funkcje detekcji i monitorowania.

  • Enkodery

Czyli urządzenia, monitorujące przesunięcie, pozycje kontową i aktualne położenie jakiejś części maszyny (najczęściej wału obrotowego). Wyróżniamy enkodery inkrementalne – które informują o przesunięciu, jednak nie o aktualnym położeniu – oraz enkodery absolutne – które „pamiętają” i potrafią określić zarówno przesunięcie, jak i aktualne położenie danej części.

Czujniki procesowe

Kontrolują wszelkie wielkości fizyczne, towarzyszące danym procesom, można wyróżnić czujniki procesowe:

  • Ciśnienia

Najczęściej stosowane do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach. Aktualny stan, płynu określają na postawie zmian ciśnienia.

  • Temperatury

Kontrolują i informują o zmianach temperatury w otoczeniu.

  • Poziomu

Informują, o osiągnięciu poziomy granicznego, podczas napełniania zbiorników.

Dodaj komentarz

Top