Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Częste problemy z bezpieczeństwem informacji

Praca w jednej firmie przez wiele lat przyzwyczaja pracowników do określonego zachowania, reakcji i schematów myślowych. Łatwo wówczas zamknąć się w pewnych ramach, przez które tracimy świeżość spojrzenia i zdolność do podejmowania decyzji o zmianach w funkcjonowaniu firmy.
Każda firma, której zależy na bezpieczeństwie i stałym rozwoju korzysta z usług innych firm zewnętrznych, które oceniają jej funkcjonowanie i zachodzące w niej procesy. Bardzo istotne jest przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa danych, które wskazują słabe punkty w przechowywaniu i przetwarzaniu ważnych informacji.

Audyt bezpieczeństwa informacji pomaga ocenić poziom bezpieczeństwa wszystkich plików i korespondencji. Podczas spotkań z pracownikami pada pytanie, jak oni oceniają ten poziom i czy zdarzają się w firmie jakieś incydenty mogące w poważny sposób wpłynąć na ochronę danych. Z reguły wszyscy podają odpowiedź przeczącą. Jednak po dłuższej rozmowie i głębszej analizie okazuje się, że takie zdarzenia mają miejsce i to całkiem często. Pracownicy dowiadują się w trakcie audytu bezpieczeństwa informacji o swoich przewinieniach, które wcześniej wydawały im się zupełnie błahe.

audyt bezpieczeństwa informacjiCzęstym problemem w firmach jest utrata nośników, na których są zapisane ważne informacje. Czasem jest to kradzież laptopa, zgubienie pamięci lub telefonu. Na firmowych telefonach z reguły nie znajduje się nic, co nie może dostać się w niepowołane ręce- przeważnie są tam tylko numery. Inaczej jest już ze smartfonami. Audyt bezpieczeństwa informacji uświadamia pracownikom, że smartfony to małe komputery, które przecież posiadają dostęp do internetu, mają katalogi danych i skonfigurowaną skrzynkę pocztową, w pamięci smartfona zapisane są często zdjęcia, filmy, relacje z wewnętrznego życia firmy. Dlatego też nie można nigdy zapominać o zakładaniu haseł i szyfrowaniu danych. Hasła powinny składać się z małych i wielkich liter, a także znaków specjalnych, które utrudnią dostęp osobom trzecim.

Audyt bezpieczeństwa danych czasem pokazuje przedsiębiorcom, że tak na prawdę nie mają kontroli nad sprzętem znajdującym się firmie. Niektórzy z pracowników korzystają z prywatnych urządzeń, laptopów, telefonów i smartfonów. Głównym zadaniem kierownictwa jest informowanie pracowników o wszystkich zagrożeniach, jakie płyną z niewłaściwej obsługi nośników danych. Czasami trzeba przypominać o z pozoru oczywistych rzeczach (np. nie wolno pozostawiać osób postronnych i klientów sam na sam z nośnikami danych- zarówno tymi elektronicznymi, jak i teczkami zawierającymi ważne informacje).

Dodaj komentarz

Top