Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Ciąża pozamaciczna – objawy i zagrożenia

Ciąża polega na rozwoju płodu w macicy kobiety. Zdarza się jednak, że ciąża przebiega poza macicą. Okazuje się to niezwykle groźne dla życia.

Ciąża maciczna a ciąża pozamaciczna

Rozmnażanie stanowi jedną z podstawowych funkcji życiowych polegającą na reprodukcji. Na początku dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia męskiej komórki plemnikowej z żeńską komórką jajową. Tworzy się zygota, która się dzieli tworząc zarodek. Wreszcie dochodzi do implantacji zarodka. Ta sytuacja zachodzi w macicy – tak zwana ciąża maciczna. W niektórych przypadkach jednak dzieje się to poza nią np. w jajowodzie – tak zwana ciąża pozamaciczna jajowodowa, w jajniku – tak zwana ciąża pozamaciczna jajnikowa, w jamie otrzewnej – tak zwana ciąża pozamaciczna brzuszna lub w ujściu macicy – tak zwana ciąża pozamaciczna szyjkowa. Nazwa ciąży zależy od miejsca zagnieżdżenia się zarodka. Ciąża maciczna, to znaczy normalna ciąża, o ile nie przebiegają żadne inne komplikacje, kończy się porodem. Ciąża pozamaciczna, to znaczy patologiczna ciąża, kończy się poronieniem. Ten rodzaj ciąży występuje statystycznie raz na sto przypadków.

Przyczyny niewłaściwego zagnieżdżenia się zarodka

O ile ciąża maciczna nie wymaga tłumaczenia przyczyn jej zajścia, bo stanowi przypadek normalny, o tyle ciąża pozamaciczna, stanowiąca przypadek patologiczny, wymaga tłumaczenia przyczyn. A przyczyn może występować wiele, od wadliwej budowy macicy, przez torbiele jajników,  do zapalenia przydatków. Wadliwa budowa macicy polegająca na przeroście śluzówki macicy lub zroście jajnika z macicą, nie spełnia właściwie swoich funkcji, stąd zarodek nie może się w niej właściwie zagnieździć. Torbiele jajników się wycina, a więc pozostają zrosty, które czynią narząd naruszonym, dlatego zarodek nie wędruje we właściwy sposób przez jajowód. Zapalenia przydatków, czyli stany zapalne narządów miednicy, to jednak najpoważniejszy problem, bo powodujący zmiany przerostowe w narządach rozrodczych kobiety, w których zarodek nie może się wówczas właściwie zagnieździć. W nielicznych przypadkach płód obumiera i zostaje wchłonięty przez tkanki, jednak w przypadkach liczniej występujących płód obumiera i powoduje krwotok. Objawia się to plamieniem, które występuje przy ciąży macicznej i przy ciąży pozamacicznej, aczkolwiek tylko przy tej ostatniej występuje również narastający ból. Po ciąży pozamacicznej istnieje spore prawdopodobieństwo na zajście w ciążę maciczną. Aby odbyło się to z powodzeniem, powinno się to odbyć po dłuższym okresie czasu. Nie wolno się jednak załamywać i warto próbować dalej.

Źródło: https://www.babyboom.pl/blog.html.

 

Dodaj komentarz

Top