Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Jakie cechy opon brać pod uwagę uprawiając ecodriving?

Liczba pojazdów elektrycznych sprzedawanych w Europie rośnie każdego roku, o tym, że kraje UE są zaniepokojone problemami środowiskowymi i tak każdy wie. Ale okazuje się, że Europejczycy umądrzają się chronić środowisko i na zwykłych autach. Auto autem, ale co z oponami, czy ich cechy mogą zmniejszać zanieczyszczenia na drogach?

W trosce o naturę

Poprzez zmieniające się trendy w automobilizmie, konkretniej chodzi tu o ecodriving, producenci opon starają się podkreślić ekologiczność swoich produktów i to, że przyczyniają się do ochrony środowiska.

 

Rozwój idzie w kilku kierunkach. Po pierwsze, w procesie wytwarzania opon w coraz większym stopniu stosowane są materiały przyjazne dla środowiska. Producenci deklarują, że zamiast szkodliwych chemikaliów używają naturalnych składników organicznych, takich jak olej rzepakowy lub olej z sosny, a nawet domieszkę z naturalnych pomarańczy.

Ponadto, szczególną uwagę przywiązuje się do takich charakterystyk opon, żeby ich ulepszenia pomogły zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. W szczególności, w tym roku, wszyscy producenci mówią o takiej charakterystyce jak opory toczenia opon. Oznacza to, że te opony lżej jadą po drodze, powodując oszczędności w zużyciu paliwa, co znacznie zmniejsza szkodliwą emisję dwutlenku węgla.

Na przykład, jedna z firm twierdzi, że jej nowa letnia opona do 8% zwiększyła swoje cechy dotyczących oporów toczenia w porównaniu z poprzednim modelem. Co zmniejsz zużycie benzyna na 5-8%.

Jeszcze jedna znana marka opon z kolei promuje model specjalny dla ekodrivingu. Jego cechy charakterystyczne – nowe składniki z dodatkiem krzemu i związków polimerowych. Według inżynierów takie opony zmniejszają tarcie międzycząsteczkowe, zmniejszając stopień nagrzewania opony i zatraty energetyczne takiego pojazdu również się zmniejszają – podkreśla https://almot-auto.pl.

Pozytywne i negatywne cechy opon ekologicznych

Zalety:

 • Mniejsze zużycie paliwa
 • Mniejsza masa eko opon – dzięki temu auto dynamiczniej przyśpiesza, jest większy komfort w ruchu, ze względu na redukcję nieresorowanych mas samochodu
 • Większy komfort na nierównościach – ze względu na bardziej miękką ściankę boczną oraz powierzchnię barku bieżnika o mniejszej sztywności.
 • Mniejsze zużycie – zwykle opony ekologiczne mają wyższą odporność na ścieranie się niż tradycyjne opony. Jednakże, z zastrzeżeniem spokojnej jazdy.

Wady:

 • Słabsze prowadzenie na suchej i mokrej nawierzchni.
 • Słabsza ochrona przed uszkodzeniami, ponieważ struktura opony jest znacznie lżejsza i pozbawiona dodatkowych elementów wzmacniających.
 • Często nieco bardziej dłuższa droga hamowania

Czy warto kupować takie opony?

Oczywiście, zakup opon ekologicznych jest uzasadniony, jeżeli:

 • Jesteś spokojnym kierowcą, jeździsz w większości bez agresji i rzadko ciśniesz gaz do dechy
 • Dzienny przebieg pojazdu przekracza 20-30 km, a większość trasy przebiega w wolnym tempie i nie ogranicza się do przestoju na światłach i w korkach.
 • Chcesz więcej komfortu na małych nierównościach.
 • Nie ma potrzeby w perfekcyjności sterowania pojazdem i sportowej przyczepności opon.
 • Jeśli jest ważna wiekowość opon.

Decyzja należy do Was, jaki ślad zostawicie po sobie.

Dodaj komentarz

Top